Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. III SA/Wr 475/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca) Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak Protokolant Jolanta Ryndak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 5 listopada 2010 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie przyznania płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych w pomniejszonej wysokości I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza Od Dyrektora Oddziału Regionalnego Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we W. na rzecz skarżącego kwotę [...] ([...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. III. orzeka, że decyzja wymieniona w punkcie I nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności
Uzasadnienie
W dniu [...] roku do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR we W. wpłynął wniosek kontynuacyjny producenta rolnego J. K. o przyznanie płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt na 2009 rok. Wniosek obejmował [...] działki rolne na których w ramach pakietu rolnictwo ekologiczne - warianty -[...] - uprawy sadownicze z certyfikatem na obszarze [...] ha oraz [...] - uprawy sadownicze w tym [...] z certyfikatem zgodności.
W dniu [...] roku od producenta rolnego do Kierownika Biura Powiatowego ARiMR we W. wpłynęła informacja rolnika, że plantacja czarnej porzeczki jest w bardzo słabej kondycji i od początku [...] znajduje się pod obserwacją doradcy środowiskowego J. S.
W dniu [...] roku J. K. złożył w Biurze Powiatowym ARiMR we W. protokół z lustracji plantacji czarnej porzeczki, podpisany przez doradcę rolnośrodowiskowego, w którym stwierdza się, że na działce nr [...] - są liczne uschnięcia krzewów czarnej porzeczki a także występuje choroba grzybowa. Wśród zaleceń, doradca rolnośrodowiskowy wskazał na potrzebę rozważenia zmiany rośliny uprawianej oraz w przypadku jesiennej likwidacji części lub całości plantacji należy rozważyć możliwość siewu ozimin. Jednocześnie doradca poinformował beneficjenta, że wszelkie zmiany dotyczące plantacji powinien zgłaszać do ARiMR.