Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. VI SA/Wa 949/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2010 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy radców prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Minister Sprawiedliwości utrzymał w mocy uchwałę Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia [...] listopada 2009 r. Nr [...] utrzymującą w mocy uchwałę Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w K. z dnia [...] września 2009 r. Nr [...] o skreśleniu J. S., skarżącego w niniejszej sprawie, z listy radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w K..
Decyzja został wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Uchwałą Nr [...] z dnia [...] czerwca 2008 r. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych wszczęła postępowanie w sprawie skreślenia skarżącego z listy radców prawnych z powodu nieuiszczenia składek członkowskich za okres dłuższy niż jeden rok. Uchwałą Nr [...] z dnia [...] września 2009 r. Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w K. na podstawie art. 29 pkt 4a ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. 2002 r., Nr 123, poz. 1059 ze zm.) skreśliła skarżącego w listy radców prawnych. W uzasadnieniu stwierdzono, że zaległość w opłacaniu składek nadal przewyższa wysokość składek za okres jednego roku i wynosi 3.498 zł, co wskazuje na uporczywe uchylanie się przez J. S. od obowiązku opłacania składek członkowskich.
W odwołaniu od tej decyzji skarżący zarzucił rażące naruszenie prawa, w szczególności art. 29 prim powołanej ustawy przez jego niezastosowanie mimo obligatoryjnego charakteru tego przepisu i wniósł o jej uchylenie. W uzasadnieniu podniósł, że w uchwale wskazano błędne wyliczenie zaległości składkowych i że nie uchyla się od płacenia ale odmawia ich płacenia w nadmiernej wysokości i w związku z szykanami ze strony statutowych władz K. Rady w postaci toczącego się przeciwko niemu od 2004 r. postępowania dyscyplinarnego, rozpętania kłamliwej nagonki prasowej, popełnienia czynów przestępczych w postępowaniu dyscyplinarnym i bezprawnego pozbawienia prawa do skorzystania ze szkoleń i świadczeń sanatoryjnych, a uchwała jest kolejną szykaną.