Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2010 r., sygn. IV SA/Wa 1634/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant ref. staż. Renata Puchalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2010 r. sprawy ze skargi Z. Sp. z o.o. z siedzibą w N. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia (...) lipca 2010 r. nr (...) w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w R. z dnia (...) lutego 2010 roku znak (...).
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2010 r., Nr [...] na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kpa Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w [...] z dnia [...] lutego 2010 r., znak: [...] o umorzeniu postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia obowiązku przeprowadzenia działań naprawczych, polegających na przywróceniu wód podziemnych w rejonie ujęcia wód podziemnych w N. do stanu właściwego, w związku z zanieczyszczeniem wód podziemnych [...].
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż Z. Spółka z o.o. w dniu [...] listopada 2008 r, znak: [...] dokonał zgłoszenia szkody w środowisku zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z 2007 Nr 75, poz.493) wskazując, że w dniu 10 listopada 2008 r. otrzymał wyniki badań wody na zawartość sumy [...], na podstawie których stwierdzono znaczne przekroczenie dopuszczalnych zawartości tych składników dla wody pitnej w kilku studniach ujęcia wód podziemnych.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w [...] pismem z dnia [...] listopada 2008 r.,zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w [...]o przeprowadzenie w ramach posiadanych kompetencji kontroli w Z. Sp. z o.o. oraz w innych podmiotach mogących mieć potencjalny wpływ na zaistniałe zdarzenie, tzn. zanieczyszczenie wód podziemnych [...].