Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. I SA/Wa 674/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Boniecka - Płaczkowska Sędzia WSA Mirosław Gdesz Protokolant Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2010 r. sprawy ze skargi T. R. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania T. R., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...], stwierdzającą nieważność decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] stycznia 2002 r. nr [...] potwierdzającej uprawnienie T. R. do otrzymania ekwiwalentu z tytułu pozostawienia przez jej ojca W. R. w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. zabudowanej nieruchomości w miejscowości L. w województwie [...].
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] stycznia 2002 r. stwierdził, że T. R. posiada uprawnienie do otrzymania ekwiwalentu z tytułu pozostawienia przez jej ojca W. R. zabudowanej nieruchomości o powierzchni [...] ha w miejscowości L. w województwie [...], określając wartość pozostawionej nieruchomości na kwotę [...] zł. W dniu [...] grudnia 2008 r. T. R. złożyła wniosek o ujawnienie w rejestrze wojewódzkim przedmiotowej decyzji Prezydenta Miasta K. o posiadaniu przez nią uprawnienia do otrzymania ekwiwalentu. Wojewoda [...] pismem z dnia [...] grudnia 2008 r. zawiadomił stronę postępowania o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] stycznia 2002 r. Ponadto wezwał T. R. do dostarczenia dokumentów dotyczących nabycia przez nią uprawnień po bracie T. R. bądź złożonego przez niego oświadczenia o wskazaniu jej jako osoby uprawnionej. Organ zauważył przy tym, że z protokołu rozprawy toczącej się przed Sądem Rejonowym w K. z dnia [...] sierpnia 2001 r. dotyczącej sprawy spadkowej po M. R., w której uczestniczyła T. R. i T. R. nie wynika, aby T. R. wskazał T. R. jako osobę uprawnioną do prawa do rekompensaty z tytułu zostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez W. R. Oświadczeniem z dnia [...] maja 2009 r. T. R. wskazał T. R. jako jedyną uprawnioną do ekwiwalentu za pozostawioną przez W. R. mienie. Ponadto z oświadczenia tego wynika również, że w Urzędzie Miejskim w K. w listopadzie 2001 r. T. R. złożył oświadczenie podobnej treści. Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. stwierdził nieważność decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] stycznia 2002 r. potwierdzającej uprawnienie T. R. do otrzymania ekwiwalentu z tytułu pozostawienia mienia przez W. R. Wojewoda stwierdził, że w dniu wydania decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] stycznia 2002 r. osobami uprawnionymi do ekwiwalentu za opisaną nieruchomość byli T. R. i T. R. po 1/2 części każde z nich. Mimo tego decyzja Prezydenta Miasta K. z dnia [...] stycznia 2002 r. stwierdza posiadanie uprawnień do przedmiotowego ekwiwalentu w całości przez T. R., czym organ ten rażąco naruszył przepisy prawa.