Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. I SA/Sz 620/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Sędzia WSA Alicja Polańska, Protokolant Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 października 2010 r. sprawy ze skargi H.A. H. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację, 2. stwierdza, że zaskarżona interpretacja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 25 stycznia 2010 r. H. A. H. złożył wniosek o wydanie interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej.
We wniosku przedstawił następujące zdarzenie przyszłe: Wnioskodawca, będący polskim rezydentem podatkowym, nabędzie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, które następnie zamierza wnieść - jako wkład niepieniężny (aport) -do nowo zakładanej spółki osobowej (spółki jawnej).
We wskazanym stanie faktycznym Wnioskodawca zadał pytanie, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie przez niego przysługujących mu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na własność do spółki osobowej, spowoduje u Wnioskodawcy powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Przedstawiając własne stanowisko, Wnioskodawca wywiódł, że wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na własność do spółki osobowej nie powoduje powstania przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wprawdzie wniesienie takiego wkładu do spółki jawnej stanowi zbycie tych udziałów, bowiem ich właścicielem stanie się spółka jawna, jednak z przepisów art. 10 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT wynika, że powstanie przychodu z takiej czynności uzależnione jest od odpłatności zbycia udziałów. Wynika z tego zatem, iż zbycie udziałów w spółce kapitałowej nie jest czynnością opodatkowaną takim podatkiem, jeśli nie jest odpłatne. Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej na własność do spółki jawnej nie może być uznane za czynność odpłatną. Wobec tego, iż przepisy prawa polskiego nie zawierają legalnej definicji "odpłatności", należy - jak to uczyniły Wojewódzkie Sądy Administracyjne w Warszawie i Kielcach we wskazanych we wniosku wyrokach - odwołać się do potocznego znaczenia tego słowa. Wg słownikowej definicji "odpłatny" to znaczy taki, za który się płaci, wymagający zapłacenia, wymagający zwrotu kosztów. Z tego powodu, w przywołanych wyrokach sądy potwierdziły, iż wniesienie aportu do spółki osobowej jest czynnością nieodpłatną. Aby więc móc uznać wniesienie aportu na własność do spółki osobowej za czynność odpłatną, w zamian za takie świadczenie osoba wnosząca aport powinna otrzymać wzajemne ekwiwalentne świadczenie - taka sytuacja miałaby miejsce zwłaszcza w wypadku sprzedaży. W ocenie Wnioskodawcy, z przepisów k.s.h. wynika, że wspólnik handlowej spółki osobowej nie otrzymuje w zamian za wniesione wkłady żadnego wymiernego (dającego się wycenić) prawa majątkowego (świadczenia), a jego zasadniczym uprawnieniem jest prawo do udziału w zyskach spółki osobowej. Prawo to niewątpliwie jest prawem majątkowym, jednak na etapie wnoszenia wkładu do spółki nie jest możliwa realna wycena tego prawa, bowiem jego wartości nie można utożsamiać z wartością wkładu. Prawo do udziału w zyskach nie musi być proporcjonalne do wielkości wniesionego wkładu (art. 123 § 1 k.s.h.), inaczej bowiem niż w przypadku spółek kapitałowych, to nie kapitał ma w spółce jawnej znaczenie zasadnicze, lecz element osobowy. Ponadto prawo do udziału w zysku jest prawem przyszłym i niepewnym, zarówno co do zasady, jak i co do wysokości potencjalnych przychodów, które może przynieść - nie można też mieć pewności, że spółka w ogóle osiągnie jakikolwiek zysk, a jeśli nawet spółka ostatecznie zysk wygeneruje, to stanowi on odrębny przedmiot opodatkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right