Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 listopada 2010 r., sygn. I SA/Rz 549/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska SO del. Tomasz Smoleń /spr./ Protokolant st.sekr.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym na rozprawie w dniu 9 listopada 2010 r. sprawy ze skargi "A" z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2010r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej "A" z siedzibą w R. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 26 lutego 2010r. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej N. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej N. na mocy statutu nadanego przez organ założycielski Spółkę jawną jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, jest ośrodkiem wyodrębnionym przestrzennie oraz organizacyjnie, wyposażonym w majątek i posiadającym własne kierownictwo, także księgowość (w tym własne konto bankowe), jest zakładem pracy w rozumieniu Kodeksu pracy, jest płatnikiem podatku od wypłacanych wynagrodzeń oraz płatnikiem składek ZUS od wypłaconych wynagrodzeń, jest zakładem opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Jako jednostki organizacyjne Zakłady N. nie znajdują się pod zwierzchnim kierownictwem organu założycielskiego, gdyż posiadają odrębne organy założycielskie, odrębną strukturę organizacyjną, własny zakres działania, wyodrębniany zespół środków majątkowych i osobowych.
Odrębnej od przedsiębiorcy podmiotowości w sferze prawa cywilnego, które organ założycielski rozumie jako możliwości nabycia przez zakład podmiotem stosunków cywilno - prawnych (por. także J. Frąckowiak, System prawa prywatnego. Prawo cywilne - część ogólna, tom I, Warszawa 2007, s. 1086).