Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 listopada 2010 r., sygn. I SA/Po 556/10
1. Do określenia wartości podatkowych różnic kursowych należy przyjmować kurs faktycznie zastosowany z odpowiednich dni. Należy, bowiem pamiętać o treści art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3 tego artykułu nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. A zatem jedynie w sytuacji, gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
2. Gdy podatnik nie kupuje waluty od banku prowadzącego rachunek walutowy, lecz reguluje zaciągnięte zobowiązania zgromadzonymi uprzednio środkami w walucie obcej, to należy rozpoznać podatkowe różnice kursowe od własnych środków.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont /spr./ Sędziowie WSA Maciej Jaśniewicz WSA Katarzyna Nikodem Protokolant st. sekr. sąd. Paulina Budzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 listopada 2010r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - organu upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania interpretacji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę /-/K.Nikodem /-/W.Zygmont /-/M.Jaśniewicz
Uzasadnienie
We wniosku z dnia 8 stycznia 2010 r. "A" sp. z o.o. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie na tle art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.- dalej: updop) w zakresie możliwości powstania podatkowych różnic kursowych od wypłaconej dywidendy. We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny: wnioskodawca jest podatnikiem ustalającym różnice kursowe na podstawie art. 15a updop. W sytuacjach, dla których przepisy podatkowe nakazują stosowanie kursu faktycznego do wyceny operacji wyrażonych w walutach obcych, spółka za kurs faktyczny w tym dniu przyjmuje kurs średni NPB z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień, chyba, że możliwym jest uwzględnienie faktycznie stosowanego kursu waluty w danym dniu np. z umowy z bankiem o zakup waluty. Wnioskodawca w celu określenia wartości powstałych różnic kursowych od własnych środków pieniężnych wyrażonych w walutach obcych, wyznacza kolejność ich wyceny według metody FIFO, tj. według kursu waluty, która najwcześniej wpłynęła na rachunek walutowy. Walne zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o przeznaczeniu wyniku finansowego za 2009 r. na wypłatę dywidendy wspólnikom, zgodnie z którą wartość dywidendy określona została w polskich złotych, przy czym dla wypłaty dokonywanych dla jednego ze wspólników ustalono równowartość przypadającej kwoty dywidendy ustalonej w polskich złotych w przeliczeniu na euro. Wypłata dywidendy dla tego wspólnika nastąpiła w euro. Zapłata wartości dywidendy w tej walucie nastąpiła z wykorzystaniem środków spółki zgromadzonych na rachunku walutowym w związku z bieżącą działalnością spółki. Rachunek walutowy prowadzony jest przez [...], który ogłasza kursy kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do walut obcych i dewiz.