Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 listopada 2010 r., sygn. I SA/Po 546/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie WSA Maciej Jaśniewicz WSA Katarzyna Nikodem/spr./ Protokolant st. sekr.sąd. Paulina Budzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 listopada 2010 r. sprawy ze skargi LK. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do października 2004 r. oddala skargę /-/K.Nikodem /-/W.Zygmont /-/M.Jaśniewicz

Uzasadnienie

W wyniku postępowania kontrolnego przeprowadzonego w firmie [...] Ł. K. przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. w zakresie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do października 2004r., ustalono, że w rejestrach zakupu w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do października 2004r. podatnik ujął podatek naliczony wynikający z faktur VAT niedokumentujących rzeczywistych transakcji sprzedaży oleju napędowego wystawionych przez "X" S.F. oraz z faktur wystawionych przez "Y" M. P..

W związku z powyższym Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej decyzją z dnia 20 listopada 2009 r. nr [...] określił Ł. K. nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym za miesiące od stycznia do października 2004 r.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w uzasadnieniu decyzji wskazał, że w okresie od stycznia do października 2004r. podatnik wykonywał usługi transportowe, co zostało udokumentowane fakturami sprzedaży VAT. Usługi były wykonywane w większości taborem samochodowym użytkowanym na podstawie umów leasingowych, a także własnymi środkami transportu. Organ dokonał szacunkowej analizy porównawczej zużycia paliwa, która potwierdziła zużycie paliwa w zaewidencjonowanej ilości. Jednakże materiał dowodowy zebrany w sprawie dowodzi, że kwestionowane faktury VAT, dokumentujące sprzedaż oleju napędowego na rzecz firmy podatnika, nie zostały wystawione przez S. F. prowadzącego działalność gospodarcza pod nazwą "X" S. F., oraz M.P. prowadzącą działalność gospodarczą pod nawą "Y" M. P. Zarówno M.P. jak i S. F. nie dokonywali dostaw oleju napędowego. M. P. nie prowadziła działalności gospodarczej, jedynie "użyczała " swojego nazwiska, za co otrzymywała wynagrodzenie. Formalne założenie firmy zaproponował jej S. W.. Nie podpisywała faktur zakupu i sprzedaży, nie podpisywała również deklaracji podatkowych VAT-7, nie zawierała żadnych umów, ani też nie ponosiła żadnych kosztów związanych z funkcjonowaniem firmy. S. W. nie informował jej o rozliczeniach dotyczących firmy. Faktury zakupu i sprzedaży sporządzał S. W..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00