Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. II SA/Op 427/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 listopada 2010 r. sprawy ze skargi J. G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wydania wtórnika prawa jazdy 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Starosty Opolskiego z dnia [...], nr [...], 2) określa, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu na rzecz skarżącego J. G. kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

W dniu 15 lutego 2010 r., J. G. wystąpił do Starosty Opolskiego na urzędowym formularzu, z wnioskiem o wydanie wtórnika prawa jazdy kat. A, B, C, B+E, C+E, T, wydanego bezterminowo, o numerze [...], z powodu jego utraty.

Starosta Opolski postanowieniem z dnia [...], nr [...], opartym o przepis art. 97 § 1 pkt 4 K.p.a., orzekł o zawieszeniu postępowania w sprawie wydania wtórnika prawa jazdy do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. W uzasadnieniu, wskazując na wynikający z zapisów § 7 ust. 1 pkt a-e rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 24, poz. 215 ze zm.) obowiązek organu dokonania weryfikacji dokumentów oraz jej zakres wyjaśnił, że w wyniku sprawdzenia akt J. G. stwierdzono, że w dniu 25 listopada 2009 r. do organu wpłynął wniosek Prokuratury Rejonowej w O. o skierowaniu strony na badania lekarskie w celu stwierdzenia lub nieistnienia przeciwwskazań do kierowania pojazdami silnikowymi i cofnięcia uprawnień do kierowania tymi pojazdami. W wyniku tego wszczęte zostało z urzędu postępowanie, w którym decyzją z dnia [...], na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.), orzeczono o skierowaniu strony na badania lekarskie. Podając, że od decyzji tej strona wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, organ wywiódł następnie, że skoro na mocy art. 90 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym otrzymanie prawa jazdy zależy od uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, to z uwagi na fakt, że strona posiadała prawo jazdy wydane bezterminowo i decyzją z dnia [...] skierowana została na badania lekarskie, warunkiem wydania wnioskowanego wtórnika prawa jazdy jest dostarczenie stosownego orzeczenia lekarskiego, zwłaszcza, że wydając żądane prawo jazdy należy określić w nim termin ważności uprawnienia na podstawie orzeczenia lekarskiego. Organ wskazał też, że otrzymana przezeń w dniu 25 listopada 2009 r. informacja o wątpliwościach odnośnie stanu zdrowia była wiarygodna i istniała w dniu złożenia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy, przy czym strona nie dostarczyła stosownego orzeczenia lekarskiego. Według organu, okoliczności te skutkowały koniecznością zawieszenia postępowania do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ, tj. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w O. z siedzibą w K., jednak w pierwszej kolejności musi zostać rozstrzygnięta przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu zasadność skierowana strony na powyższe badanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00