Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. I SA/Ol 660/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Piskozub Sędziowie Sędzia WSA Ryszard Maliszewski Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (spr.) Protokolant Ewa Grusza po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 18 listopada 2010r. sprawy ze skargi P. G. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" o nr "[...]" oraz z dnia "[...]" o nr "[...]" i nr "[...]", w przedmiocie określenia daty powstania długu celnego, określenia kwoty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług, 1) uchyla zaskarżone decyzje, 2) stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu, 3) zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego 1976 zł (tysiąc dziewięćset siedemdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonymi decyzjami z dnia "[...]" oraz z "[...]", Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego z "[...]" i "[...]" w przedmiocie określenia P.G. daty powstania długu celnego, określenia kwoty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług, wobec oleju napędowego wprowadzonego na obszar celny Wspólnoty w niestandardowych zbiornikach paliwa.
Z przesłanych do kontroli Sądu akt i motywów decyzji wynika następujący stan sprawy.
W dniach 15, 16, 17, 19 i 20 stycznia oraz 6, 7, i 8 lutego 2005 r. kierowcy autokaru m-ki VanHool NV o numerze rejestracyjnym "[...]", w ramach prowadzonego przez P.G. przedsiębiorstwa A, przekraczali granicę Wspólnoty przez przejście graniczne w G., dokonując przywozu paliwa w ilości w od 400 do 550 litrów oleju napędowego, znajdującego się w zbiorniku wyżej wymienionego pojazdu. Na powyższą okoliczność sporządzono protokoły z przyjazdu do RP. Z ich treści wynikała zgodność paliwa co do ilości deklarowanej i stwierdzonej. Protokoły były sporządzane w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z czego jeden pozostawiano kontrolowanej osobie. W chwili kontroli sprawdzono i spisano stan licznika przejechanych kilometrów. Protokoły z przeprowadzonej kontroli celnej były podpisywane przez funkcjonariusza celnego i kierującego pojazdem.