Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. I SA/Ke 499/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędziowie Sędzia SO (del.) Janusz Bociąga,, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 listopada 2010r. sprawy ze skargi H. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K.na rzecz H. S. kwotę 3617 (trzy tysiące sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...]. nr [...]utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z dnia [...]. nr [...]określającej H. S. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005r. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości 128 373 zł.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że H. S. prowadził w 2005r. niezarejestrowaną działalność gospodarczą polegającą na handlu używanymi samochodami sprowadzanymi z zagranicy. Działalność prowadził pod własnym nazwiskiem oraz na imię i nazwisko synowej A.S., córki A. D. i zięcia E. D.. Stan faktyczny ustalono w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w prowadzonym postępowaniu kontrolnym, w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym wobec H. S. w sprawie o przestępstwo skarbowe oraz o dowody zebrane w trakcie kontroli i postępowań przygotowawczych przeprowadzonych u A.S., A. D., E. D..

A. S. zeznała, że często wyjeżdżała z teściem do N. po samochody, jednak wszystkie czynności związane z zakupem załatwiał teść, ona tylko podpisywała umowy zakupu. Nie ponosiła żadnych kosztów związanych z zakupem i sprzedażą pojazdów.

Przesłuchany na powyższą okoliczność H. S. przyznał, że sprowadzał samochody na nazwisko A. S., chcąc uniknąć sytuacji w której wszystkie sprowadzane przez niego samochody w Starostwie Powiatowym w S. będą figurować na jego nazwisko. Wskazał, na przepływ informacji pomiędzy Starostwem Powiatowym w S. a pracownikami Urzędu Skarbowego w sprawie osób sprowadzających samochody. Sprzedaży dokonywał sam lub jego syn G. S. (mąż A. S.). Podatnik finansował zakup samochodów i on otrzymywał pieniądze z ich sprzedaży, również wtedy, gdy syn przeprowadzał transakcje. A. S. nie otrzymywała żadnych pieniędzy z tytułu sprowadzania na jej nazwisko samochodów. Ustalono, że podatnik posługując się imieniem i nazwiskiem A. S. sprowadził z zagranicy w latach 2004 - 2005 osiem samochodów osobowych, z czego w 2005r. sprzedał pięć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00