Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 listopada 2010 r., sygn. III SA/Gl 1632/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant St. sekr. sąd. Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2010 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego . oddala skargę
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2010 r., sygn. akt I GSK 821/09 Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie skargi kasacyjnej "A" Spółki z o.o. w R. od wyroku tut. Sądu z dnia 15 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/GI 1629/07, którym uwzględniono skargę "A" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym.
W dniach od [...] 2006 r. do [...] 2006 r. w "A" została przeprowadzona kontrola w zakresie wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego od energii elektrycznej za okres od [...] 2002 r. do [...] 2005 r.
Naczelnik Urzędu Celnego w G. decyzją z dnia [...] r. określił dla "A" prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc [...] 2004 r. w kwocie [...] zł oraz wysokość zaległości podatkowej w podatku akcyzowym za ten miesiąc w kwocie [...] zł. W uzasadnieniu organ podał, że źródłem energii w "A" jest instalacja wytwarzająca energię elektryczną wyposażona w cztery kotły zasilające w parę dwa turbozespoły o łącznej mocy elektrycznej 37 MW, a energia elektryczna pochodzi z przetworzenia paliwa węglowego, gazu koksowniczego oraz biomasy. Paliwem węglowym jest węgiel kamienny, który jest źródłem konwencjonalnym. W jednostce wytwórczej spalany jest węgiel wspólnie z gazem koksowniczym i biomasą. Organ wyjaśnił, że jeżeli chodzi o energię elektryczną, której podstawę produkcji stanowi odnawialny zasób energii to przepisy polskie znacznie różnią się od przepisów prawa europejskiego.