Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. I SA/Gd 617/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Joanna Mierzejewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 listopada 2010 r. sprawy ze skargi E.S. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 617/10

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów w udzielonej 10 marca 2010r. interpretacji indywidualnej stwierdził, że stanowisko skarżącej E. S. zawarte w jej wniosku z 15 września 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dot. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia ze spółki jawnej jest nieprawidłowe.

Skarżąca w ww. wniosku zadała następujące pytanie - czy w świetle postanowień ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej jako u.p.d.o.f.) oraz zasad konstrukcji i funkcjonowania podatków dochodowych, uzyskana przez skarżącą wartość środków pieniężnych związana z jej wystąpieniem ze spółki jawnej odpowiadająca wartości przypadającej na nią części majątku spółki jawnej zgromadzonego i sfinansowanego ze środków opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych stanowi dla niej przysporzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W prezentowanym stanie faktycznym skarżąca wskazała, że od 1 lipca 2003r. prowadziła działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej. Występując ze spółki 18 marca 2009r. zachowała ona prawo do przypadającej na nią części majątku spółki w postaci wkładu o wartości 1000 zł, nadwyżki kapitałowej pomiędzy wartością wniesionego wkładu a wartością przypadającej na nią części majątku zgromadzonego przez spółkę w trakcie jej funkcjonowania, w tym do części majątku ruchomego (samochody, maszyny przemysłowe) oraz części nieruchomości w postaci działki zabudowanej halą produkcyjną, metalową wiatą, budynkiem socjalnym i utwardzonymi placami. Źródłem finansowania zakupów składających się na majątek spółki jawnej był co do zasady opodatkowany dochód wspólników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00