Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. II SA/Bd 914/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Anna Klotz Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik Protokolant: Przemysław Rauchut po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 listopada 2010 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 23 czerwca 2010 r. Nr [...] w przedmiocie wyznaczenia dostępu do jeziora 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy G. z dnia 5 marca 2010 r. Nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżącego kwotę 557 (pięćset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wójt [...], decyzją z [...] marca 2010 r., na podstawie art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, dalej powoływanej jako: kpa), oraz art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późno zm.), po rozpoznaniu sprawy z wniosku J. K. odmówił wyznaczenia dostępu do jeziora [...] przez działkę nr [...], przy granicy działki nr [...] w [...], w kierunku prostopadłym od drogi gminnej do jeziora.
Powyższe rozstrzygnięcie organ oparł o następujące ustalenia i rozważania:
Działający przez pełnomocnika skarżący zwrócił się wszczęcie postępowania administracyjnego ws. wyznaczenia części nieruchomości nr [...] umożliwiających dostęp do jeziora [...]. Zdaniem strony, w przeszłości istniała droga wiodąca do jeziora, znajdująca się na działce [...] przy granicy z działką nr [...].
Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy Prawo wodne, właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest obowiązany zapewnić dostęp do wody umożliwiający to korzystanie; części nieruchomości umożliwiające dostęp do wody wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji. Przepis ten jednak nie precyzuje, na czym zapewnienie dostępu ma polegać oraz jaką część lub powierzchnię nieruchomości obejmuje.