Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 padziernika 2010 r., sygn. IV SA/Wa 686/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marian Wolanin (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, Sędzia WSA Teresa Zyglewska, Protokolant sekr. sąd. Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2010 r. sprawy ze skargi Gminy O. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary administracyjnej - oddala skargę -
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2009 r. o wymierzeniu Gminie O. za okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. kary administracyjnej za niewykonanie w 2007 r. wymaganych pomiarów wielkości emisji ścieków oczyszczonych określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji stwierdzono, iż Gmina O. zobowiązana była do pobrania w 2007 r., jako pierwszym roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego udzielonego decyzją Starosty Powiatowego w B. z dnia [...] grudnia 2006 r., 4 średnich dobowych próbek ścieków do analiz. Tymczasem, Gmina wykonała tylko jeden pomiar jakości ścieków, co nie stanowi podstawy do oceny spełnienia lub niespełnienia warunków pozwolenia wodnoprawnego w zakresie jakości odprowadzanych ścieków. Wyniki badań za lata wcześniejsze mogą być podstawą dokonywania takiej oceny jedynie w zakresie spełnienia warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym obowiązującym przed 2007 r. Natomiast wyniki badań próby pobranej w drugim roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego z dnia [...] grudnia 2006 r. mogą stanowić podstawę do oceny spełniania warunków w 2008 r. Brak wymaganej ilości pomiarów w 2007 r. stanowi zatem podstawę do wymierzenia kary administracyjnej na podstawie art. 305a ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo ochrony środowiska, z którego wynika, iż brak prowadzenia pomiarów wielkości emisji lub ich wadliwości są istotnym naruszeniem warunków korzystania ze środowiska, co traktuje się na określonych zasadach, jako naruszenie warunków pozwolenia na emisję.