Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 padziernika 2010 r., sygn. IV SA/Wa 686/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marian Wolanin (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, Sędzia WSA Teresa Zyglewska, Protokolant sekr. sąd. Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2010 r. sprawy ze skargi Gminy O. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary administracyjnej - oddala skargę -

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2009 r. o wymierzeniu Gminie O. za okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. kary administracyjnej za niewykonanie w 2007 r. wymaganych pomiarów wielkości emisji ścieków oczyszczonych określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji stwierdzono, iż Gmina O. zobowiązana była do pobrania w 2007 r., jako pierwszym roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego udzielonego decyzją Starosty Powiatowego w B. z dnia [...] grudnia 2006 r., 4 średnich dobowych próbek ścieków do analiz. Tymczasem, Gmina wykonała tylko jeden pomiar jakości ścieków, co nie stanowi podstawy do oceny spełnienia lub niespełnienia warunków pozwolenia wodnoprawnego w zakresie jakości odprowadzanych ścieków. Wyniki badań za lata wcześniejsze mogą być podstawą dokonywania takiej oceny jedynie w zakresie spełnienia warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym obowiązującym przed 2007 r. Natomiast wyniki badań próby pobranej w drugim roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego z dnia [...] grudnia 2006 r. mogą stanowić podstawę do oceny spełniania warunków w 2008 r. Brak wymaganej ilości pomiarów w 2007 r. stanowi zatem podstawę do wymierzenia kary administracyjnej na podstawie art. 305a ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo ochrony środowiska, z którego wynika, iż brak prowadzenia pomiarów wielkości emisji lub ich wadliwości są istotnym naruszeniem warunków korzystania ze środowiska, co traktuje się na określonych zasadach, jako naruszenie warunków pozwolenia na emisję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00