Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 października 2010 r., sygn. IV SA/Wa 1282/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marian Wolanin, Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, Sędzia WSA Teresa Zyglewska (spr.), Protokolant sekr. sąd. Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2010 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru kary biegnącej za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu - oddala skargę -

Uzasadnienie

IV SA/Wa 1282/10

UZASADNIENIE

Główny Inspektor Ochrony Środowiska decyzją z [...] maja 2010 r. utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w W. z [...] grudnia 2009 r. (sprostowaną postanowieniem z [...] lutego 2010 r.), którą ustalono dla P. sp. z.o.o. z siedzibą w W. wymiar kary biegnącej w wysokości 704,67 złotych za przekroczenie o 16,6 dB dopuszczalnego poziomu hałasu w porze nocnej, określonego decyzją Prezydenta W. z [...] maja 2008 r. oraz ustalającą początkowy termin naliczania kary biegnącej od dnia [...] września 2009 r.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, iż analiza dokumentów sprawy wykazała, iż wymiar kary biegnącej został ustalony w sposób prawidłowy. Zgodnie z art. 315 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze zm.) przy ustalaniu wymiaru kary biegnącej za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu określonego wskaźnikiem L Aeq D lub L Aeq N przyjmuje się przekroczenie w punkcie pomiarowym, w którym ma ono wartość najwyższą dla pory dnia lub dla pory nocy. Największe przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w porze nocnej, wynoszące 16,6 dB, stwierdzono w punkcie pomiarowym Nr 2, zlokalizowanym na wysokości 4 m i w odległości 1 m od elewacji budynki mieszkalnego przy [...]. Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Środowiska z dnia 15 października 2008 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2009 r. (M.P. Nr 80, poz. 707) jednostkowa stawka kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w porze nocnej w przedziale "powyżej 15 dB" wynosi 42,45 zł, za każdy dB przekroczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00