Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 października 2010 r., sygn. III SA/Po 409/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Koś (spr.) Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska WSA Marzenna Kosewska Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Skrocka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2010 r. przy udziale sprawy ze skargi Spółki A w C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 13 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2008 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją decyzje Burmistrza z dnia 26 listopada 2008 r. Nr [...] i z dnia 28 maja 2009 r. Nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/W. Długaszewska /-/B. Koś /-/M. Kosewska
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 26 listopada 2008 r., nr [...] Burmistrz na podstawie art. 21 § 1 pkt 1, § 2 i § 3, art. 207 i art. 210 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 2-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) oraz uchwały Rady Miejskiej z dnia 29 października 2007 r. nr [...] w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień od podatku od nieruchomości (Dz. Urz. Woj. Wlkp. Nr 192, poz. 4262) określił spółce A w C. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za okres od 1 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2008 roku w kwocie [...] zł.
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że w dniu 18 stycznia 2008 r. podatnik złożył deklarację w sprawie podatku od nieruchomości za 2008 rok, w której nie wykazał powierzchni gruntów, powierzchni budynków oraz wartości budowli do opodatkowania, a zadeklarowana kwota podatku wynosiła 0 zł. Organ ustalił, że spółka jest posiadaczem gruntów o powierzchni [...] m2, sklasyfikowanych jako tereny przemysłowe, działka nr [...], położona obręb C., stanowiących własność Gminy, w związku z czym organ podatkowy w trybie art. 274a § 2 Ordynacji podatkowej wezwał spółkę do złożenia korekty deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości za 2008 rok. Pomimo wezwania podatnik nie złożył korekty deklaracji ani wniosku o przesunięcie terminu do jej złożenia, w związku z czym organ podatkowy w dniu 22 października 2008 r. wszczął postępowanie podatkowe. Następnie organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za grunty oraz budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uznać należy grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 29 września 2005 r., sygn. akt. III SA/Wa 1411/05 sam fakt objęcia we władanie przez przedsiębiorcę nieruchomości powoduje, że staje się on jej posiadaczem w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy. W niniejszej sprawie spółka jest posiadaczem nieruchomości, w związku z czym organ stwierdził, że jest ona podatnikiem podatku od nieruchomości. Na podstawie informacji z Referatu Ochrony Środowiska ustalił, że aktualnie na teren wysypiska śmieci znajdującego się na przedmiotowej nieruchomości nie są przyjmowane nowe odpady, jednak - zdaniem organu, nie ma to znaczenia dla sprawy, gdyż powołując się na wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2007 r., sygn. akt. III SA/Wa 966/07 wskazał, że przejściowe niewykorzystywanie nieruchomości lub jej części służącej do wykonywania działalności gospodarczej nie daje podstaw do tego, by do wymiaru podatku od nieruchomości nie miały zastosowania stawki przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Grunty są nadal w posiadaniu spółki, a na terenie wysypiska śmieci dokonuje się sukcesja naturalna - zarastanie wysypiska roślinnością bez ingerencji człowieka. Dlatego w oparciu o ostatnią poprawną deklarację podatnika dotyczącą podatku należnego w 2006 roku, informację z rejestru gruntów oraz wykaz budowli wraz z ich wartością przedstawiony przez stronę, organ dokonał określenia wysokości zobowiązania podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości za rok 2008 w następujący sposób: