Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 października 2010 r., sygn. I SA/Ol 579/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski (spr.), Sędzia WSA Ryszard Maliszewski, Sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant Monika Gajowniczek, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 21 października 2010r. sprawy ze skargi D. J. - K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2008r. oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej decyzją z "[...]" nr "[...]" utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z "[...]". znak "[...]"określającą, D. J. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą firmy "C", zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za marzec, czerwiec, sierpień, listopad i grudzień 2008r. i umarzającą postępowanie podatkowe w przedmiocie tego podatku za styczeń, luty, kwiecień, maj, lipiec, wrzesień i październik 2008r..

Utrzymując w mocy decyzję organu pierwszej instancji - wydaną po ponownym rozpatrzeniu sprawy - Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że organ ten w sposób wyczerpujący wyjaśnił sprawę i w sposób nie budzący wątpliwości uzasadnił swoje rozstrzygnięcie. Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu pierwszej instancji, iż podatek akcyzowy jest podatkiem jednofazowym, ale zasada ta nie ma charakteru bezwzględnego.

Podatnikiem podatku akcyzowego - zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 1ustawy o podatku akcyzowym - jest każdy kto dokonuje czynności podlegającej opodatkowaniu, jeżeli w poprzedniej fazie obrotu akcyza nie została w ogóle zadeklarowana bądź określona albo zadeklarowano w niższej wysokości od należnej.

W sprawie, podstawą do określenia stawki akcyzy w kwocie 2000 zł od 1000 litrów oleju było wystąpienie przesłanki "użycia niezgodnie z przeznaczeniem". Użycie - według organów, to także wykorzystanie oleju przez jego sprzedaż. W tym przedmiocie organy odwołały się między innymi do rozstrzygnięcia zawartego w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 26.06.2008r. w sprawie I SA/Wr 1495/07.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00