Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 14 października 2010 r., sygn. I SA/Łd 713/10

 

Dnia 14 października 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Tomasz Adamczyk (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda sędzia WSA Joanna Tarno Protokolant: asystent sędziego Adrian Król po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 października 2010 roku sprawy ze skargi J. K. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi meldunkowej 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

W dniu 21 grudnia 2009 r. J. K. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości. We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny.

W marcu 2007 roku wnioskodawca wraz z żoną nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W dniu 6 maja 2008 r. Jego żona zameldowała się w tym lokalu na pobyt stały. Zamieszkiwanie pod tym adresem żony strony, trwało do 1.12.2009 r. , i w tym miesiącu małżonkowie dokonali sprzedaży prawa do tego lokalu. W związku ze sprzedażą przedmiotowego mieszkania wnioskodawca zadał pytanie - czy przysługuje mu zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach tzw. ulgi meldunkowej ? Zdaniem podatnika przysługuje mu prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej, mimo iż nie był zameldowany w przedmiotowym lokalu. Wnioskodawca wyraził opinię, że z uwagi na fakt, iż obowiązek 12-miesięcznego zameldowania w odniesieniu do ww. lokalu spełniła jego żona - zgodnie z brzmieniem przepisu art. 21 ust. 21 i ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 tej ustawy, ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Na poparcie zajętego stanowiska powołał się na wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Lublinie - sygn. I SA/Lu 622/08 , WSA w Gliwicach - sygn. I SA/GL 215/09 oraz WSA w Bydgoszczy - sygn. I SA/Bd 12/09 . Interpretacją indywidualną z dnia [...] r. Minister Finansów uznał, że przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu organ podatkowy, powołując się na treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej w skrócie : "PDF" , wskazał, że jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej ( lit. -b) jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00