Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 października 2010 r., sygn. II SA/Gl 449/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska,, Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant referent - stażysta Joanna Wita, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2010 r. sprawy ze skargi I. K., J. K., E. K.-C. i R. B. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] r. Nr [...], 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżących solidarnie kwotę 508 (pięćset osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Umową sprzedaży zawartą w dniu [...] r., w trybie art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1974 r. nr 10, poz.64), A. K. i I. K. zbyły na rzecz Skarbu Państwa prawo własności nieruchomości o powierzchni 1,65 ha składającej się z 2 działek o numerach [1] i [2], położonych w D. przy ul. [...] i [...]. Jak wynika z § 6 aktu notarialnego, Rep. A nr [...], sporządzonego w Państwowym Biurze Notarialnym w D. przedmiotowa nieruchomość zgodnie z planem realizacyjnym, zatwierdzonym decyzją Urzędu Miejskiego Wydziału Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego w D. z dnia [...] r., nr [...], została przeznaczona pod budowę parkingu i zieleńca miejskiego.
W dniu [...] roku A. K. i I. K., zastępowane przez radcę prawnego R. K., wystąpiły do Prezydenta Miasta D. o zwrot opisanej nieruchomości wskazując, że cel na który nastąpiło wywłaszczenie nie został zrealizowany. Decyzją z dnia [...] r., Nr [...], Prezydent Miasta D. odmówił zwrotu przedmiotowej nieruchomości. Uzasadniając tę decyzję organ podał, że w oparciu o zgromadzone w sprawie dowody należało stwierdzić, że cel na jaki została przejęta nieruchomość wnioskodawczyń, a to budowa parkingu oraz zieleńca miejskiego został zrealizowany. Parking i zieleniec istniały bowiem na przedmiotowych działkach w latach [...], a zatem jeszcze przed jej wykupieniem przez Skarb Państwa. W późniejszym zaś okresie na nieruchomości zostało zorganizowane targowisko miejskie. Decyzja ta została następnie utrzymana w mocy decyzją Wojewody [...] z dnia [...] roku, nr [...].