Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 12 października 2010 r., sygn. II SA/Bd 888/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wojciech Jarzembski Sędziowie: Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Bartosz Kornalewicz po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale II w dniu 12 października 2010 r. sprawy ze skargi [...] S.A. we [...] na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w [...] z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie umieszczenia pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzający ją nakaz Inspektora Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w [...] Oddział we [...] z dnia [...] maja 2010 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od organu na rzecz skarżącego kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Nakazem z dnia [...] nr rej. [...] Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w B. Oddział we W., na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 1 i art. 11a ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2007 r., Nr 89, poz. 589), nakazał spółce A. we W. umieszczenie pracownika J. K. w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o której mowa w art. 41 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 r., Nr 237, poz. 1656).

W uzasadnieniu podjętego aktu organ wyjaśnił, że J. K. jest zatrudniony na stanowisku technika utrzymania ruchu wydziału ługu sody kaustycznej P-12 oraz, że praca na tym stanowisku polega m.in. na prowadzeniu rozruchu mechanicznego i technologicznego, nadzorowaniu prac remontowych i dokonywaniu odbiorów, analizie zaburzeń, zabezpieczeniu maszyn i urządzeń przed awariami, kontroli stanu użytkowanych urządzeń i maszyn oraz zapewnieniu bezpieczeństwa ich funkcjonowania. Realizacja tych obowiązków wiąże się z organizowaniem procesów pracy, kontrolą oraz wydawaniem decyzji i poleceń, także pracownikom bezpośrednio obsługującym maszyny i urządzenia produkcyjne i sterującym i procesem produkcyjnym. Do J. K. należy m.in. decyzja o zatrzymaniu bądź uruchomieniu instalacji, interpretowanie zaistniałych zaburzeń oraz wypracowywanie rozwiązań tychże zaburzeń. Uczestniczy on bezpośrednio (jednak na szczeblu nadzoru) w sterowaniu procesem i obsłudze urządzeń. W ocenie organu, na terenie wydziału P-12, istnieje potencjalna możliwość wystąpienia wskutek awarii bardzo poważnych poparzeń chemicznych ze skutkiem śmiertelnym oraz znacznych uszkodzeń instalacji technologicznej. Niebezpieczne substancje i mieszaniny znajdują się na wydziale P-12 " w ruchu" są tam przetłaczane, cyrkulowane przy pomocy pomp i układów rurociągów przesyłowych. Oznacza to, że ilość punktów, z których może dojść do wycieku mediów jest znaczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00