Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 13 października 2010 r., sygn. II SA/Bd 886/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie: Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 października 2010 r. sprawy ze skargi spółki A. z siedzibą we W. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umieszczenia pracownika w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w B. Oddział we W. z dnia [...] nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Okręgowego Inspektora Pracy w B. na rzecz spółki A. z siedzibą we W. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją (określoną jako "nakaz") z dnia 4 maja 2010 r. skierowaną do "A." S.A. we W. (zwanym dalej "Spółką") Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w B. Oddział we W. nakazał umieszczenie pracownika R. J. w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o której mowa w art. 41 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

W uzasadnieniu decyzji podano, że R. J. jest zatrudniony na stanowisku mistrza zmiany Wydziału Ługu i Sody Kaustycznej P 12. Do jego obowiązków należy organizowanie i prowadzenie procesów produkcyjnych, organizowanie stanowisk pracy, zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania maszyn i urządzeń, zapewnienie bezpieczeństwa procesu technologicznego. Podstawową czynnością mistrza zmiany jest kontrola i nadzór nad prowadzoną eksploatacją maszyn i urządzeń oraz prowadzonym procesem technologicznym. Organ wskazując na zeznania kierownika wydziału wskazał, że zatrudnienie na stanowisku mistrza zmiany to osoby pełniące funkcje organizacyjne, decyzyjne, kontrolne. Do nich należy decyzja o zatrzymaniu bądź uruchomieniu instalacji, interpretowanie zaistniałych zaburzeń oraz wypracowywanie rozwiązań tychże zaburzeń. Pracownicy ci uczestniczą bezpośrednio (jednak na szczeblu nadzoru) w sterowaniu procesem i przy obsłudze urządzeń. Z zapisów w Wewnętrznym Planie Operacyjno Rozpoznawczym wynika, że mistrz zmiany kieruje akcją ratowniczą w czasie awarii chemicznej, do czasu przybycia kierownika wydziału.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00