Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 13 października 2010 r., sygn. I SA/Bk 385/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Stachurski, Sędziowie sędzia WSA Sławomir Presnarowicz, sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 października 2010 r. sprawy ze skargi "A" [...] S.A. w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej "A" [...] S.A. w S. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Agencja Rozwoju Regionalnego A. S.A. w S. (dalej w skrócie jako, "Agencja", "Wnioskodawca") zwróciła się do Ministra Finansów - reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w B. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wsparcia udzielonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na powiększenie kapitału funduszu pożyczkowego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Agencja
w okresie od [...] grudnia 1998 r. do [...] grudnia 2009 r. zarządzała Funduszem Pożyczkowym dla małych i średnich przedsiębiorstw z terenu województwa [...] i części [...] na podstawie umów zawartych z Polską Agencją Rozwoju Regionalnego, której następcą prawnym jest PARP w Warszawie, o przekazaniu w zarządzanie środków zdecentralizowanego Funduszu Poręczeń (umowa z [...] grudnia 1998 r.) oraz o przekazaniu w zarządzanie środków dotacji budżetowej, przeznaczonej na wsparcie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w województwie suwalskim (umowa z [...] grudnia 1998 r.). Zgodnie z tymi umowami właścicielem środków pieniężnych i funduszu była PARP w Warszawie. W dniu [...] grudnia 2009 r. zawarta została z PARP umowa o udzielenie wsparcia, na mocy której PARP udzieliła Agencji pomocy finansowej w formie bezzwrotnego wsparcia na powiększenie wyodrębnionego księgowo funduszu pożyczkowego przeznaczonego wyłącznie na udzielanie pożyczek małym przedsiębiorcom. Agencja ma obowiązek udzielania pożyczek na warunkach określonych w umowie zgodnie z zasadami udzielania pożyczek oraz jest zobligowana wyodrębnić środki finansowe funduszu pożyczkowego na odrębnym koncie bankowym, przeznaczać je na udzielanie pożyczek, składać okresowe sprawozdania o działalności funduszu (finansowe i merytoryczne) do PARP. Zgodnie z artykułem 7 ust. 1 umowy, środki ze spłaty pożyczek udzielonych z funduszu pożyczkowego, odsetki od udzielonych pożyczek oraz odsetki wynikające z przechowywania tych kwot na rachunku bankowym, powiększają fundusz pożyczkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, który brzmi: "środki funduszu pożyczkowego, o którym mowa w ust. 1, mogą być przeznaczone na uzasadnione koszty operacyjne funduszu pożyczkowego w wysokości nieprzekraczającej 55% uzyskanych odsetek od udzielonych pożyczek". Jeżeli Wnioskodawca do 22 grudnia 2014 r. nie udzieli pożyczek w wysokości określonej w umowie, wówczas zobowiązany jest otrzymaną kwotę wsparcia zwrócić wraz z odsetkami na rzecz PARP.