Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 września 2010 r., sygn. III SA/Wa 514/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Marek Kraus, Protokolant Alicja Bogusz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2010 r. sprawy ze skargi A. S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] sierpnia 2009 r. A. S.A. Oddział w Polsce zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług.
Przedstawiając zaistniały stan faktyczny, Skarżąca podała, że prowadzi działalność w zakresie ubezpieczeń gospodarczych. Zasadniczą część działalności stanowią czynności zwolnione z podatku VAT. Skarżąca świadczy także opodatkowane tym podatkiem usługi księgowe dla polskiego oddziału innej spółki z Grupy A. Skarżąca wskazała, że dokumenty związane z działalnością ubezpieczeniową takie jak polisy ubezpieczeniowe, rozliczenia szkód, regresów i prowizji brokerskich, a także faktury VAT wystawiane są przy użyciu programu [...]. Rejestrowane w tym programie dokumenty numerowane są automatycznie w sposób ciągły (bez pozostawiania wolnych numerów), niezależnie od rodzaju dokumentu. Każdy dokument otrzymuje następny numer. Każdemu też dokumentowi przypisany jest osobny numer. Ponieważ ciągłość numeracji zachowana jest w obrębie wszystkich rodzajów dokumentów ubezpieczeniowych dwie następujące po sobie faktury nie zawsze będą miały zachowaną ciągłość numeracji. W sytuacji bowiem, gdy pomiędzy dwoma następującymi po sobie fakturami Skarżąca wystawi inny dokument ubezpieczeniowy dokumentowi takiemu zostanie automatycznie przypisany numer następny. Skarżąca zaznaczyła jednocześnie, że w przypadku faktur dotyczących usług księgowych stosuje odrębny, manualny system numeracji, co pozwala zachować chronologię oraz ciągłość numeracji faktur. Dodała, że wprowadzenie takiego rozwiązania w odniesieniu do faktur dotyczących usług ubezpieczeniowych nie jest możliwe z uwagi na dużą liczbę tych dokumentów oraz ich ścisłe powiązanie z pozostałymi dokumentami ubezpieczeniowymi. Poza tym system, z którego Skarżąca korzysta jest jednolity dla wszystkich światowych oddziałów spółki A., co umożliwia zachowanie spójności danych na poziomie całej grupy. Skarżąca podkreśliła, że parametry techniczne systemu [...] nie pozwalają na wprowadzenie innej metodologii numeracji niż ta przedstawiona wyżej.