Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 września 2010 r., sygn. I SA/Kr 82/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 82/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 września 2010r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Sędziowie: WSA Stanisław Grzeszek, WSA Urszula Zięba (spr.), Protokolant: Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2010r., sprawy ze skargi H. W., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 24 listopada 2009r. nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004r., - skargę oddala-

Uzasadnienie

Po zawiadomieniu uzyskanym z Prokuratury, Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej postanowieniem z dnia 6 grudnia 2007r.wszczął z urzędu postępowanie kontrolne w stosunku do H. W. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą "W." w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa za okres od 1 stycznia 2004r. do 31 grudnia 2005r.

Decyzją z dnia 21 sierpnia 2009r. nr [...]Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił podatniczce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004r. w kwocie 20.981 zł, tj. wyższej niż wskazana w złożonej przez podatniczkę deklaracji.

Podstawą dla takiego rozstrzygnięcia był ustalony w sprawie stan faktyczny, wskazujący przede wszystkim na ujęcie w księgach podatkowych faktur dokumentujących czynności, które nie zostały dokonane. Konsekwencją poczynionych ustaleń było stwierdzenie nierzetelności ksiąg podatkowych w zakresie zakwestionowanych transakcji z firmami "M.", "D" Spółka z o.o. w C., "T." oraz firmą I.

Poczynione ustalenia dały podstawę do stwierdzenia zawyżenia przez H. W. kosztów uzyskania przychodów poprzez ujecie w 2004r. w kosztach prowadzonej działalności zakupu fikcyjnych usług reklamowych na kwotę 39.995,00 zł, zgodnie z fakturami wystawionymi przez Firmę "M.". Tymczasem stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm., powoływanej dalej jako "u.p.d.o.f.") kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, muszą to jednak być koszty faktycznie poniesione. W toku postępowania organ ustalił zaś na podstawie zeznań złożonych w dniu 13 lutego 2009 r. przez R. M. właściciela firmy "M.", iż wszystkie usługi reklamowe fakturowane przez niego w 2004r. na firmę "W." wykonywane były przez firmę "D." sp. z o.o. z C., której to firmie ten zlecał wykonanie usług. W dniu 17 lutego 2009 r. przesłuchano natomiast w charakterze świadka prezesa "D." sp. z o.o. L. K., który zeznał iż w latach 2004 i 2005 jako prezes tej spółki zajmował się handlem fakturami kosztowymi. Spółka "D." nie wykonywała żadnych usług i nie sprzedawała żadnych towarów o czym świadczy najlepiej fakt, iż nie dysponowała żadnymi pomieszczeniami magazynowymi, produkcyjnymi, poza jednym pomieszczeniem biurowymi i nie zatrudniała żadnych pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00