Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 września 2010 r., sygn. I SA/Gl 334/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Krzysztof Winiarski, Protokolant Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2010 r. sprawy ze skargi Syndyka Masy Upadłości A S.A. w upadłości w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatków i opłat - wpłaty z zysku oddala skargę
Uzasadnienie
W wyniku przeprowadzenia postępowania, wszczętego w związku ze złożeniem w dniu [...] 2009 roku przez Syndyka masy upadłości "A" S.A. w upadłości wniosku o zwrot nienależnie zapłaconej wpłaty z zysku za okres od [...] 2005 roku do [...] 2005 roku w kwocie [...] złotych, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w K., decyzją z dnia [...] roku, nr [...] odmówił stwierdzenia nadpłaty we wpłatach z zysku.
Decyzję oparto o art. 207 w związku z art. 75 § 1 i § 2 pkt 1 lit. a) ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o wypłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.
W odwołaniu od powyższej decyzji Syndyk masy upadłościowej ww. Spółki w upadłości wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości, zarzucając jej naruszenie przepisów:
- prawa materialnego, tj. w szczególności ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych i ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki skarbu państwa,
- prawa procesowego, tj. art. 122 Ordynacji podatkowej przez niepodjęcie przez organ podatkowy wszelkich działań niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy.
W uzasadnieniu odwołania Syndyk masy upadłości stwierdził, że jednoosobowe spółki Skarbu Państwa będące w upadłości nie są zobowiązane do dokonywania wpłat z zysku uregulowanym ustawą z dnia 1 grudnia 1995 roku o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki skarbu państwa. Jego zdaniem przepisy prawa upadłościowego są bowiem lex specialis w stosunku do uregulowań art. 2 ww. ustawy o wpłatach z zysku. Dokonanie wpłaty z zysku stanowiłoby bowiem naruszenie przepisów prawa upadłościowego, którego celem jest równomierne zaspokojenie wszystkich wierzycieli, wg ściśle określonych zasad.