Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 września 2010 r., sygn. II SA/Gd 697/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Dobroń po rozpoznaniu w dniu 22 września 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. G. na decyzję Wojewody z dnia 16 września 2009 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia 15 maja 2009 r., nr [...], 2. orzeka, że decyzje wymienione w punkcie 1 wyroku nie mogą być wykonane.

Uzasadnienie

A. G. w dniu 14 kwietnia 2009 r. złożyła do Starostwa Powiatowego zgłoszenie robót budowlanych polegających na obudowie studni zaprojektowanej na terenie działki nr [...] położonej w obrębie ewidencyjnym N.. Do powyższego zgłoszenia dołączone zostały szkice dotyczące inwestycji wraz z mapką sytuacyjną oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Starosta postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2009 r. nr [...] zobowiązał inwestora do uzupełnienia zgłoszenia o decyzję Wójta Gminy o warunkach zabudowy dla przedmiotowej inwestycji w terminie do 14 maja 2009 r. Ze względu na nieuzupełnienie wniosku w terminie Starosta, na podstawie art. 30 ust. 2 oraz art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. Nr 156 z 2006 r. poz. 118 ze zm.), decyzją z dnia 20 maja 2009 r. wniósł sprzeciw w sprawie przyjęcia zgłoszenia.

Odwołanie od powyższej decyzji w dniu 20 czerwca 2009 r. wniosła A. G. podnosząc, że planowana inwestycja polegająca na budowie obudowy studni nie wymaga posiadania decyzji o warunkach zabudowy.

Wojewoda decyzją z dnia 16 września 2009 r. nr [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Organ odwoławczy wskazał, iż z art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane wynika, które roboty budowlane i remontowe podlegają zgłoszeniu i jakie warunki musi spełniać zgłoszenie. Zamknięty katalog obiektów, których realizacja nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę zawarty został w art. 29 ustawy Prawo budowlane. Przedmiotowa działka nr [...] zlokalizowana w N. jest niezabudowana. Organ II instancji stwierdził, iż projektowany obiekt - obudowa studni wymaga pozwolenia na budowę, gdyż nie jest umieszczony na liście obiektów zwolnionych z uzyskania pozwolenia na budowę oraz nie może funkcjonować samodzielnie, lecz musi być ściśle związany z projektowanym docelowo budynkiem, zrealizowanym zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danej inwestycji. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy dla przedmiotowej inwestycji. Organ odwoławczy wskazał, że w złożonym oświadczeniu o posiadanym prawie do nieruchomości brakuje podania numeru aktu notarialnego. Mając powyższe na uwadze, Wojewoda stwierdził, iż wniesienie sprzeciwu jest zgodne z art. 30 ust. 6 Prawa budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00