Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 sierpnia 2010 r., sygn. II SA/Wr 285/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (spraw.) Sędziowie: NSA Andrzej Wawrzyniak NSA Halina Kremis Protokolant: asystent sędziego Katarzyna Grott po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi A.F. na decyzję Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia uchybień stwierdzonych w protokole kontroli sanitarnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Wojewódzki Lekarz Weterynarii we W. - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, art. 3 ust. 2 pkt 5 lit. g ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 121, poz. 842 ze zm.), art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. nr 213, poz. 1342 j.t.), art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 ze zm.), § 3 ust. 2 oraz § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2003 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 167, poz. 1629 ze zm.) i § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych, jakie muszą spełniać gospodarstwa w przypadku, gdy zwierzęta lub środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego pochodzące z tych gospodarstw są wprowadzane na rynek (Dz. U. Nr 168, poz. 1643) - utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w Z. z dnia [...] r. Nr [...] (znak sprawy: [...]).

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 22 grudnia 2009 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Z. skierował pismo ([...]) do Pana A.F. z prośbą o udzielenie informacji dotyczących zabezpieczenia zwierząt przed czynnikami zewnętrznymi oraz ilości zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie w związku z otrzymanymi informacjami o niewłaściwych warunkach utrzymywania zwierząt. Pismem z dnia 5 stycznia 2010 r. A.F. wyjaśnił, że posiada 22 sztuki bydła, wszystkie oznakowane i zarejestrowane w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zwierzęta są utrzymywane pod osłoną stert siana, całorocznie na świeżym powietrzu. Stado jest w bardzo dobrej kondycji, zwierzęta są zdrowe, łagodne i nie boją się ludzi. W dniu 20 stycznia 2010 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Z. przeprowadził kontrolę w gospodarstwie, z której sporządzono protokół. Wykazano w nim następujące nieprawidłowości: bydło jest utrzymywane na łańcuchach pod stogami siana, bez budynku gospodarczego ani bez stałego zadaszenia, teren, na którym znajduje się bydło, nie jest ogrodzony, pomieszczenie, w którym utrzymywane są świniodziki, wymaga pobielenia i oczyszczenia. W protokole zawarto także uwagę, że w chwili kontroli zabezpieczeniem przed wiatrem dla bydła jest ściana zbudowana z kostek słomy i rząd drzewek, a przed opadami chronią je wgłębienia w stogach siana. A.F. oświadczył, że zwróci się do wojewody w celu uzyskania zezwolenia na taką technologię chowu zwierząt. W dniu 20 stycznia 2010 r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Z. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie uchybień stwierdzonych w w/w protokole.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00