Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2010 r., sygn. III SA/Wa 1950/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Kurasz (spr.), Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi W. P. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne oddala skargę
Uzasadnienie
1. Na podstawie przedłożonych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie przez Ministra Finansów akt sprawy Sąd przyjął, iż wobec W. P. dalej jako: ("Skarżący", "Strona") prowadzone było postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego Ministra Finansów nr [...], a także z dnia [...] kwietnia 2007 r., obejmującego należność cywilnoprawną za grudzień 2005 r.
2. W ramach prowadzonego postępowania egzekucyjnego zawiadomieniem z dnia [...] listopada 2008 r., organ egzekucyjny dokonał zajęcia świadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o/ C. Zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego zostało doręczono Stronie za zwrotnym potwierdzeniem odbioru ze skutkiem w dniu 12 grudnia 2008 r.
3. Pismem z dnia 22 grudnia 2008 r. Skarżący działając osobiście zaskarżył powyższą czynność egzekucyjną zarzucając organowi egzekucyjnemu m.in. brak skutecznego doręczenia tytułu wykonawczego. Skarżący podniósł także szereg zarzutów dotyczących podstawy prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
4. Dyrektor Izby Skarbowej w K., po rozpatrzeniu skargi na czynność egzekucyjną oddalił ją postanowieniem z dnia [...] marca 2009 r.
5. Zobowiązany nie godząc się z rozstrzygnięciem organu nadzoru, złożył do Ministra Finansów za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w K. zażalenie z dnia 20 kwietnia 2009 r. Skarżący wniósł o uchylenie postanowienia organu nadzoru w całości, a także wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego w oparciu o przepisy art. 59 i art. 60 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005. Nr 229, poz. 1954 ze zm. dalej jako "u.o.p.e.a.") i uchylenie czynności egzekucyjnych oraz o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. Strona nie podniosła naruszenia przez organ egzekucyjny przepisów dotyczących dokonanej czynności. W swoim wystąpieniu ponowiła natomiast zarzuty co do zasadności wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego.