Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2010 r., sygn. III SA/Wa 588/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (spr.), Sędzia WSA Sylwester Golec, Protokolant Edyta Żyśkiewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi J. F. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. F. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] września 2009 r. J. F. (Skarżący) zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci roszczenia o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania.

W uzasadnieniu wniosku Skarżący wyjaśnił, że jest osobą fizyczną o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce, nieprowadzącym działalności gospodarczej. Posiada roszczenie o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania, które nabył w 2000 roku. Rozważa rozpoczęcie działalności gospodarczej, w ramach spółki jawnej, do której dokonałby wniesienia wkładu niepieniężnego. Przedmiotem wkładu byłoby prawo majątkowe w postaci roszczenia o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego. W przyszłości, z uwagi na brak pewności co do opłacalności planowanego przedsięwzięcia, możliwe jest, że spółka jawna dokona odpłatnego zbycia wniesionego aportem przez Skarżącego prawa majątkowego.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego Skarżący zapytał:

a) czy w myśl ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.; dalej "u.p.d.o.f.") wniesienie do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci prawa majątkowego będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po jego stronie?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00