Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2010 r., sygn. II SA/Wa 918/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Walawski, Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska (spr.), Andrzej Góraj, Protokolant Joanna Ukalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia w drodze wyjątku - oddala skargę -

Uzasadnienie

W. K. (dalej jako skarżący), we wniosku z 10 kwietnia 2007 r. zwrócił się do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej jako Prezes ZUS), o przyznanie mu świadczenia w drodze wyjątku na podstawie art. 83 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W uzasadnieniu swojego wniosku skarżący powołał się na znaczny stopień niepełnosprawności, przedstawił świadectwa pracy oraz zaświadczenia o stanie zdrowia i orzeczenie o niepełnosprawności. Powołał się również na fakt nieprzyznania mu renty inwalidzkiej przez Oddział ZUS w C. na podstawie wniosku z dnia 7 października 1999 r.

Po rozpatrzeniu wniosku, Prezes ZUS decyzją z [...] września 2007 r. odmówił przyznania świadczenia w drodze wyjątku. W uzasadnieniu podniósł, że zgodnie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.), zwanej dalej "ustawą" ubezpieczony, który wskutek szczególnych okoliczności nie spełnia warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie może - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie ma niezbędnych środków utrzymania, Prezes ZUS może przyznać w drodze wyjątku świadczenie w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie. Wszystkie wymienione w tym przepisie przesłanki muszą być spełnione łącznie. Podniósł również, iż w przyznaniu świadczenia w drodze wyjątku, organ musi wziąć pod uwagę całokształt okoliczności w sprawie, które spowodowały niespełnienie warunków do przyznania świadczenia na zasadach ogólnych i dokonać ich oceny pod kątem szczególnych okoliczności, a konkretnie, czy zaistniały przeszkody uniemożliwiające podjęcie zatrudnienia lub innej działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nabycie uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00