Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 sierpnia 2010 r., sygn. I SA/Rz 367/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska /spr./ NSA Jacek Surmacz Protokolant st.sekr.sąd. Beata Janczewska po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi D.G. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] stycznia 2010r. r. nr [...], 2) określa, że decyzje wymienione w pkt. 1) nie podlegają wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku
Uzasadnienie
I SA/Rz 367/10
Uzasadnienie
Decyzją Nr (...) z dnia (...) kwietnia 2010r. Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa utrzymał w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia (...) stycznia 2010r. nr (...) w sprawie przyznania D. G. (dalej: Wnioskodawca/Producent) płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
W uzasadnieniu podał, że do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wpłynął w dniu 29 kwietnia 2009r. wniosek D. G. o przyznanie płatności do gruntów rolnych, w tym jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniającej do powierzchni grupy upraw podstawowych, oraz płatności uzupełniającej do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych. W dniu 31 lipca 2009r. Wnioskodawca złożył korektę wniosku, w której zmniejszył powierzchnię działki rolnej F o 5,13 ha. Uwzględniając zmniejszenie powierzchni działki rolnej F powierzchnia działek rolnych kwalifikujących się do przyznania jednolitej płatności obszarowej wyniosła 161,13 ha, a powierzchnia kwalifikująca się do przyznania płatności uzupełniającej do powierzchni grupy upraw podstawowych 6,45 ha, natomiast powierzchnia kwalifikująca się do przyznania płatności uzupełniającej do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych wyniosła 154,68 ha. W dniach 25 - 27 sierpnia 2009r. w gospodarstwie Producenta została przeprowadzona kontrola na miejscu, podczas której inspektorzy terenowi stwierdzili, iż powierzchnia użytkowana w celu rolniczym kwalifikująca się do przyznania jednolitej płatności obszarowej wynosi 142,25 ha, natomiast powierzchnia kwalifikująca się do przyznania płatności uzupełniającej do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych wyniosła 135,70 ha. Producent rolny nie był obecny podczas kontroli, a protokół został mu przesłany pocztą. W dniu 17 września 2009r. do Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło pismo Wnioskodawcy, w którym zarzuca, iż pomiary wykonane podczas kontroli nie są zgodne ze stanem faktycznym, gdyż znajdujące się na działkach pasy drzew służą ochronie bydła przed warunkami atmosferycznymi i są niezbędną częścią wypasu. Ponadto Wnioskodawca podniósł, iż na działkach rolnych D i K, na których stwierdzono zawyżenie deklaracji, wystąpiła siła wyższa w postaci szkód wyrządzonych przez bobry, dlatego zwrócił się o uznanie jego deklaracji z wniosku za prawidłową lub przeprowadzenie ponownej kontroli na miejscu. W dniach 12-22 października 2009r. w gospodarstwie Wnioskodawcy została przeprowadzona ponowna kontrola na miejscu, podczas której inspektorzy terenowi stwierdzili zawyżenie deklaracji działek rolnych oznaczonych literami B, C, D, H i K, a łączna powierzchnia stwierdzona wyniosła 145,01ha. Producent złożył zastrzeżenia do wyników kontroli, podnosząc, że do terenów użytkowanych w celu rolniczym zaliczono jedynie tereny bez drzew, gdy tymczasem do prawidłowego wypasu zwierząt potrzebne są obszary zadrzewione oraz że nie zaliczono do powierzchni użytkowanej w celu rolniczym obszarów zalanych oraz zajętych przez zwalone drzewa na skutek działalności bobrów.