Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 3 sierpnia 2010 r., sygn. II SA/Op 286/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie: sędzia WSA Teresa Cisyk - spr. sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant : st. sekretarz sądowy Katarzyna Johan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2010r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżona decyzja w całości nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

K. K. wnioskiem z dnia 18 grudnia 2008 r. wystąpiła o wznowienie postępowania administracyjnego, zakończonego decyzją ostateczną z dnia 27 kwietnia 2004 r., którą Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił jej przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej. Żądała wznowienia postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 K.p.a., podnosząc, że urodziła się podczas deportacji matki, która pracowała w niewolniczych warunkach. W trakcie postępowania administracyjnego, K. K. wniosek ten doprecyzowała, poprzez powołanie się na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 sierpnia 2004 r., sygn. akt OSK 135/04.

Decyzją z dnia [...], organ odmówił wznowienia postępowania. W wyniku złożonego przez stronę środka odwoławczego, tj. wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, organ orzekający utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

K. K. wniosła skargę na powyższą decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Opolu, który wyrokiem z dnia 26 października 2009 r., sygn. akt II SA/Op 181/09, uchylił decyzję organu pierwszej i drugiej instancji. Podkreślając istotę postępowania nadzwyczajnego Sąd wskazał, że w fazie wszczęcia postępowania wznowieniowego nie jest dopuszczalne badanie wystąpienia ustawowych przesłanek wznowienia postępowania. Dopiero po wznowieniu postępowania organ dokonuje ustaleń co do rzeczywistego zaistnienia przesłanek stanowiących podstawę wznowienia, a następnie w razie ich wystąpienia, w kolejnym etapie postępowania przeprowadza postępowanie wyjaśniające w celu merytorycznego rozpoznania sprawy będącej przedmiotem weryfikacji decyzji. Sąd wskazał także na konieczność zbadania przez organ terminu z art. 148 K.p.a., tj. powzięcia wiedzy przez skarżącą o okolicznościach stanowiących podstawę jej wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00