Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 sierpnia 2010 r., sygn. II SA/Ol 586/10

 

Dnia 31 sierpnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Matczak Protokolant Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2010 roku sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zapewnienia odpowiedniej temperatury na stanowiskach kasowych 1/ uchyla zaskarżoną decyzję, 2/ zasądza od Okręgowego Inspektora Pracy na rzecz skarżącej Spółki A kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, 3/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Nakazem z dnia 18 lutego 2010 r., nr [...], Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w O., na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. Nr 89, poz. 589 ze zm.), nakazał J. w K. zapewnić temperaturę nie niższą niż 18°C (w chłodnej porze roku), na stanowiskach kasowych nr 1, nr 2, nr 3, odpowiednią do wykonywanej pracy kasjerki, w sklepie "[...]". Inspektor nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako K.p.a.), ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego.

W złożonym odwołaniu J. podała, że zakres obowiązków personelu sklepu, obejmuje oprócz obsługi kasy fiskalnej również uzupełnianie ekspozycji towarowej, prace transportowe, prace porządkowe, przyjmowanie dostawy, obsługa prasy do makulatury, itp. Zdaniem spółki, fakt, że praca na stanowisku sprzedawcy - kasjera nie jest pracą lekką, potwierdzają ponownie wykonane badania wydatku energetycznego, opracowane przez "[...]" dla tych stanowisk pracy w sieci sklepów "[...]". Zgodnie z tymi pomiarami wykonywane czynności mają charakter pracy średnio ciężkiej dla kobiet. Ponadto odwołująca się wskazała, że z uwagi na niektóre grupy towarowe będące w ciągłej sprzedaży, temperatura powietrza w magazynie i sali sprzedaży nie powinna przekraczać 18°C, co określa producent na etykiecie towaru i egzekwuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Wobec powyższego, zdaniem strony, zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.) wymagana minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy nie powinna być niższa niż 14°C, którą w sklepie zapewniono.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00