Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 lipca 2010 r., sygn. I SA/Sz 936/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Sędziowie Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa, Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), Protokolant Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 lipca 2010 r. sprawy ze skargi "Q." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu cła oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w S. decyzją z dnia [...] nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] nr [...] odmawiającą "A" Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Z. zwrotu cła.

Z akt sprawy oraz uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, iż w dniu 31 maja 2004 r. na podstawie zgłoszenia celnego SAD, działająca jako przedstawiciel pośredni Spółki "A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Agencja Celna "S" zgłosiła do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu towar w postaci tkaniny syntetycznej i dzianiny syntetycznej. Przyjęcie ww. zgłoszenia celnego spowodowało z mocy prawa objęcie towaru procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu oraz powstanie długu celnego w kwocie

[...], po uiszczeniu którego towar został zwolniony.

Zgodnie z deklaracją strony, zawartą w zgłoszeniu, wobec ww. towaru zastosowano stawkę celną erga omnes w wysokości 8% i obliczono kwotę długu celnego w ww. wysokości.

W dniu 4 maja 2009 r. do Urzędu Celnego w S. wpłynął wniosek Spółki "A" z dnia 23 kwietnia 2009 r. o zwrot nienależnie nałożonego i pobranego cła w wysokości [...] wraz z ustawowymi odsetkami, które zostało obliczone i pobrane na skutek dokonanego zgłoszenia z dnia 31 maja 2004 r.

Uzasadniając złożony wniosek, Spółka oświadczyła, iż uchyla się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli zawartego w ww. zgłoszeniu celnym w zakresie zadeklarowanej kwoty cła, jako oświadczenia złożonego pod wpływem błędu. Stwierdziła równocześnie, iż wniosek uzasadniony jest brakiem podstawy prawnej do poboru należności celnych w oparciu o złożoną deklarację, bowiem w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, na Polsce ciążył obowiązek dokonania tłumaczenia przepisów unijnych dotyczących nakładania cła oraz obowiązek ich ogłoszenia i opublikowania, czego Polska do końca października 2004 r. nie wykonała. Zatem, wszelkie przepisy celne nie mogły być źródłem nakładania na wnioskodawcę obowiązków w zakresie zapłaty należności celnych. Na poparcie swojego stanowiska Spółka przywołała wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 11 grudnia 2007 r. w sprawie C-161/06.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00