Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 lipca 2010 r., sygn. II SA/Po 124/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2010 r. sprawy ze skargi E. J. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] stycznia 2010r. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ T. Świstak /-/ A. Łaskarzewska /-/ E. Brychcy
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 24 sierpnia 2009 r. M. G. i A. K. wspólnicy spółki cywilnej "A" wystąpili do Starosty Powiatowego w O. o wydanie pozwolenia na budowę dwóch elektrownii wiatrowych wraz z urządzeniami i linią kablową 15 KV na terenie działek nr ew. gruntów [...],[...],i [...], położonych w miejscowości I., gmina K. G.. Do wniosku załączono m.in. oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, ostateczną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], r. (nr [...],) utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy K. G. z dnia [...], r. określającą środowiskowe uwarunkowania dla przedmiotowej inwestycji oraz dokumentację projektową. Pismem z dnia 7 września 2009 r. Starosta O.i zawiadomił strony, ustalone w oparciu o ostateczną decyzję środowiskową Wójta Gminy K.G.z dnia [...],r., o wszczęciu postępowania. Część stron wniosła sprzeciwy, co do planowanej budowy elektrowni wiatrowych, a także skierowano do Starosty protest zbiorowy przeciwko planowanej inwestycji podpisany przez 63 mieszkańców miejscowości I.
Decyzją z dna [...], r. na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r, nr 207, poz. 2016 ze zm.) Starosta O. wydał decyzję nr [...], zatwierdzającą projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dwóch elektrownii wiatrowych wraz z urządzeniami i linią kablową 15 KV na terenie działek nr ew. gruntów [...],[...],,[...], położonych w miejscowości I., gmina K. G.. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy K. G. zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy K. G. nr [...], z dnia [...] działki, na których planowana jest przedmiotowa inwestycja wchodzą w skład terenów oznaczonych w planie symbolem 1RM. Zgodnie z § 70 planu symbolem tym oznaczono "tereny rolne z możliwością realizacji siłowni wiatrowych i jednocześnie z możliwością realizacji nowej zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej, rozproszonej warunkowanej posiadaniem na terenie gminy K. G. gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej niż 5 ha." Zgodnie z decyzją środowiskową minimalna odległość od zabudowy mieszkaniowej została ustalona na 150 metrów i jest to strefa oddziaływania rozpatrywana w sprawie. Na przedmiotowym obszarze nie ma budynków mieszkalnych oraz nie obowiązuje specjalna procedura związana z udzieleniem pozwolenia na budowę w tej strefie. Strony nie wykazały również prawa do zabudowy na terenie strefy m.in. przez wykazanie posiadania gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 5 ha. Zarzuty utraty wartości nieruchomości dla terenów położonych w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych nie mogą być uwzględniane na etapie wydawania pozwolenia na budowę, bowiem taki rodzaj zagospodarowania jest wynikiem wcześniejszych ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego.