Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 lipca 2010 r., sygn. II SA/Po 124/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2010 r. sprawy ze skargi E. J. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] stycznia 2010r. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ T. Świstak /-/ A. Łaskarzewska /-/ E. Brychcy

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 24 sierpnia 2009 r. M. G. i A. K. wspólnicy spółki cywilnej "A" wystąpili do Starosty Powiatowego w O. o wydanie pozwolenia na budowę dwóch elektrownii wiatrowych wraz z urządzeniami i linią kablową 15 KV na terenie działek nr ew. gruntów [...],[...],i [...], położonych w miejscowości I., gmina K. G.. Do wniosku załączono m.in. oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, ostateczną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], r. (nr [...],) utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy K. G. z dnia [...], r. określającą środowiskowe uwarunkowania dla przedmiotowej inwestycji oraz dokumentację projektową. Pismem z dnia 7 września 2009 r. Starosta O.i zawiadomił strony, ustalone w oparciu o ostateczną decyzję środowiskową Wójta Gminy K.G.z dnia [...],r., o wszczęciu postępowania. Część stron wniosła sprzeciwy, co do planowanej budowy elektrowni wiatrowych, a także skierowano do Starosty protest zbiorowy przeciwko planowanej inwestycji podpisany przez 63 mieszkańców miejscowości I.

Decyzją z dna [...], r. na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r, nr 207, poz. 2016 ze zm.) Starosta O. wydał decyzję nr [...], zatwierdzającą projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dwóch elektrownii wiatrowych wraz z urządzeniami i linią kablową 15 KV na terenie działek nr ew. gruntów [...],[...],,[...], położonych w miejscowości I., gmina K. G.. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy K. G. zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy K. G. nr [...], z dnia [...] działki, na których planowana jest przedmiotowa inwestycja wchodzą w skład terenów oznaczonych w planie symbolem 1RM. Zgodnie z § 70 planu symbolem tym oznaczono "tereny rolne z możliwością realizacji siłowni wiatrowych i jednocześnie z możliwością realizacji nowej zabudowy mieszkaniowej, zagrodowej, rozproszonej warunkowanej posiadaniem na terenie gminy K. G. gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej niż 5 ha." Zgodnie z decyzją środowiskową minimalna odległość od zabudowy mieszkaniowej została ustalona na 150 metrów i jest to strefa oddziaływania rozpatrywana w sprawie. Na przedmiotowym obszarze nie ma budynków mieszkalnych oraz nie obowiązuje specjalna procedura związana z udzieleniem pozwolenia na budowę w tej strefie. Strony nie wykazały również prawa do zabudowy na terenie strefy m.in. przez wykazanie posiadania gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 5 ha. Zarzuty utraty wartości nieruchomości dla terenów położonych w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych nie mogą być uwzględniane na etapie wydawania pozwolenia na budowę, bowiem taki rodzaj zagospodarowania jest wynikiem wcześniejszych ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00