Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 czerwca 2010 r., sygn. IV SA/Wr 125/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Masternak-Kubiak, Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków (spr.), Protokolant Jolanta Pociejowska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 11 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę
Uzasadnienie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we W. decyzją Nr [...] z dnia [...] na podstawie art. 104 § 1 i §2 K.p.a. i art. 5 pkt 4 a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006r., Nr 122, poz. 851 ze zm.) po rozpoznaniu orzeczenia lekarskiego w sprawie choroby zawodowej u S. K. - pylicy azbestowej płuc - ujętej w pozycji 3.5 w wykazie chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłoszenia podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1113 ze zm.) nie stwierdził powyższej choroby.
W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we W. wszczął postępowanie administracyjne na podstawie zgłoszenia przez S. K. w dniu 30 sierpnia 2007r. podejrzenia choroby zawodowej. Wnioskodawca był zatrudniony w Dolnośląskich Zakładach Wytwórczych Maszyn Elektrycznych "D." we W. przy ul. F. nr [...] w charakterze opiekacza, nawijacza, kontrolera jakości. W tym charakterze pracował w okresie od 16 stycznia 1962r. do 1 lipca 1990r. Od 2 kwietnia 1993r. do 31 lipca 2002r. był zatrudniony w JTT Komputer S.A. w Zakład Pracy Chronionej jako monter, nie zgłosił narażenia zawodowego w tym miejscu pracy. Od 1 stycznia 2003r.przeszedł na emeryturę.
Z karty oceny narażenia zawodowego oraz charakterystyki stanowiska pracy przedłożonej przez byłego pracodawcę wynika, że w czasie wykonywania czynności zawodowych w Wydziale TP-5 zainteresowany narażony był na działanie takich czynników szkodliwych jak: pyły miki, szkła, azbestu, opary rozpuszczalników, acetonu, toluenu benzyny lakowej oraz na lakiery i żywice epoksydowe. Pracując na stanowisku kontrolera jakości w Wydziale WKJ-5 był pośrednio narażony na działanie pyłów miki i szkła oraz oparów acetonu i toluenu. Pracodawca podał, że wszystkie czynniki występujące w środowisku pracy nie przekraczały normatywów higienicznych. Pomiary wykonane przez Instytut Medycyny Pracy w Ł. w latach 1986r.-1989 wykazały wartości azbestu od 0,133 do 0,43 NDS.