Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2010 r., sygn. II SA/Wa 84/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Fronczyk Sędziowie WSA Adam Lipiński Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Protokolant Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Izbie Celnej 1) oddala skargę 2) przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz adwokata K. S. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych i kwotę 52,80 (pięćdziesiąt dwa złote i osiemdziesiąt groszy) złotych stanowiącą 22 % podatku od towarów i usług tytułem nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu
Uzasadnienie
Decyzją z [...] listopada 2009 r. Dyrektor Izby Celnej w [...] , na podstawie art. 138 § 1 w zw. z art. 127 § 3 kpa w zw. z art. 81 ust. 2 ustawy z 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej ( Dz. U. z 2004 r., Nr 156, poz. 1641 ze zm.) oraz na podstawie art. 26 pkt 6 i art. 27 ust. 1 ustawy o Służbie Celnej, po rozpatrzeniu wniosku A. P. (dalej jako skarżąca) o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej zwolnienia ze służby w Izbie Celnej w [...] , utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Postanowieniem z [...] września 2009 r. Dyrektor Izby Celnej w [...] wszczął postępowanie w sprawie zwolnienia skarżącej ze służby z powodu choroby trwającej dłużej niż rok. W jego uzasadnieniu organ wskazał, że skarżąca od [...] września 2008 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim i [...] września 2009 r. jej nieobecność w służbie przekroczyła rok. Zaznaczył nadto, że skarżąca nie dostarczyła zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pełnienia służby na dotychczas zajmowanym stanowisku.
Pismem z 19 września 2009 r. skarżąca przedstawiła swoją aktualną sytuację zdrowotną, podkreślając gotowość powrotu do służby natychmiast po zakończonym leczeniu i wskazując, że w chwili obecnej jej stan zdrowia nie pozwala na powrót do służby. Skarżąca wyjaśniła, że nie przedłożyła zaświadczenia wskazanego w postanowieniu, ponieważ jest ciągle kierowana na zwolnienia lekarskie i nie ma możliwości uzyskania zaświadczenia potwierdzającego jej zdolność do pracy. Podała również jakie są dalsze plany dotyczące jej rehabilitacji.