Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Po 231/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie NSA Włodzimierz Zygmont WSA Katarzyna Wolna-Kubicka (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi G. F. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. - organu działającego z upoważnienia Ministra Finansów do wydania interpretacji na rzecz G. F. kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/ K.Wolna-Kubicka /-/ M.Jaśniewicz /-/ W.Zygmont
Uzasadnienie
Dnia 3 września 2009 roku G. F. wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku towarów i usług w zakresie podatnika tego podatku jako rolnika ryczałtowego.
Wnioskodawczyni przedstawiła wskazanemu organowi podatkowemu następujące zdarzenie przyszłe, które Sąd orzekający w niniejszej sprawie przyjął jako podstawę rozstrzygnięcia.
W dniu 13 maja 1988 roku mąż wnioskodawczyni objął po rodzicach gospodarstwo rolne o powierzchni [...] hektarów. Natomiast pozostałe hektary zostały zakupione przez zainteresowaną i jej męża po zawarciu w dniu 24 września 1998 roku związku małżeńskiego. Wnioskodawczyni wskazała, że jej współmałżonek od 2006 roku jest jako rolnik - osoba fizyczna płatnikiem podatku VAT. Cykl produkcyjny, tj. dokonywane zakupy do produkcji prowadzonego przez współmałżonka wnioskodawczyni są objęte rozliczaniem podatku VAT. Ponadto REGON oraz podatek gruntowy są wystawione również na jej męża. W uzupełnieniu wniosku G. F. poinformowała organ, iż gospodarstwo - tj. grunty orne, budynek mieszkalny oraz chlewnia - o powierzchni [...] hektara przejęte po rodzicach przez jej męża, jest wyłącznie jego własnością, gdyż w czasie jego nabycia pozostawał on w stanie wolnym. Natomiast pozostała część gospodarstwa jest wspólna, gdyż została nabyta po zawarciu związku małżeńskiego.