Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 września 2016 r., sygn. I SA/Ol 376/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło sędzia WSA Przemysław Krzykowski Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Piasecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2016r. sprawy ze skargi W. H. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 2 grudnia 2015r. W. H. (dalej jako wnioskodawca, skarżący) złożył wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki stanowiącej majątek gospodarstwa rolnego.
W uzasadnieniu podano, że zgodnie z uchwałą nr XXXII/310/2005 Rady Gminy Ełk z dnia 26 sierpnia 2005r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi B. w punkcie dotyczącym poszerzenia drogi gminnej i oznaczonej w planie jako teren wyróżniony "[...]", wnioskodawca dokonał sprzedaży w dniu 10 czerwca 2013r. działki nr "[...]" o pow. 794 m2. Jako rolnik będący płatnikiem VAT wystawił fakturę na kwotę brutto 28.000 zł z podatkiem 23% w kwocie 5.235,77 zł. Na podstawie miesięcznej deklaracji dla podatku od towarów i usług wykazany podatek rozliczył. Wcześniej wnioskodawca uważał, że od sprzedaży gruntu jako rolnik nie płaci podatku od towarów i usług. Dowiedział się jednak, że w przypadku sprzedaży działki budowlanej pod drogę, objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego musi odprowadzić VAT i dlatego tak uczynił.
W związku z powyższym stanem faktycznym wnioskodawca zadał pytanie - czy VAT był słusznie naliczony, a jeśli nie to czy ma prawo wystąpić o jego zwrot ?