Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Łd 420/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.) Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Protokolant Asystent sędziego Tomasz Naraziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zaliczenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za styczeń, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień 2007 r. na poczet należności w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 177 (sto siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, 3. określa, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z [...] w przedmiocie zaliczenia P. spółce z o.o. nadpłaty podatku od towarów i usług za styczeń oraz okres od marca do sierpnia 2007 r. na poczet zaległości w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. w tym na odsetki od tej zaległości oraz o zwrocie pozostałej części nadpłaty za ww. okres na rachunek podatnika.
W uzasadnieniu organ wskazał, że 16 października 2007 r. ww. firma złożyła korekty deklaracji podatkowych VAT-7 za okres od grudnia 2003 r. do sierpnia 2007 r., a także korektę rozliczenia rocznego z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2004 r. Następnie 19 października 2007 r. spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za wymienione miesiące z lat 2003-2007. We wniosku wyjaśniła, że nadpłaty były następstwem nieprawidłowo ustalonego momentu powstania obowiązku podatkowego i wniosła o ich zaliczenie na poczet ciążących na niej zaległości podatkowych. Według wyliczeń organu pierwszej instancji, powstałe nadpłaty wyniosły łącznie 159.770,- zł, natomiast zaległości podatkowe - 96.825,- zł. W tej sytuacji na podstawie art. 76a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. dokonał zaliczenia wymienionych na wstępie nadpłat na poczet zobowiązania podatkowego strony w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. oraz o zwrocie podatnikowi pozostałej części nadpłaty.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right