Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 czerwca 2010 r., sygn. III SA/Gl 259/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Kupiec (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat, Sędzia WSA Gabriela Jyż, Protokolant St. sekr. sąd. Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2010 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w C. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług - interpretacja prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części dotyczącej istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze składowaniem i wykorzystaniem odpadów od dnia [...] r., 2. stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu w części dotyczącej odliczenia podatku naliczonego w związku ze składowaniem i wykorzystaniem odpadów składowanych przed dniem [...] r., 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

1. W przedmiotowej sprawie zaskarżona została interpretacja indywidualna z dnia [...] r. nr [...], w której Dyrektor Izby Skarbowej w K. - działając z upoważnienia Ministra Finansów - stwierdził, że stanowisko "A" S.A. z siedzibą w C. (zwana dalej Spółką), dotyczące braku opodatkowania usługi świadczonej na rzecz skarżącego polegającej na usunięciu odpadów zgromadzonych na terenie "dołów kwasowych" jest nieprawidłowe i prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze składowaniem i wykorzystywaniem odpadów od dnia 5 lipca 1993 r. jest prawidłowe.

2. Spółka wnioskiem z dnia [...] 2009 r. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w K. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

2.1. W opisie stanu faktycznego sprawy wskazała, iż na terenie jej zakładu w C. (dawna "B" S.A.) zlokalizowane było składowisko odpadów zwane "dołami kwasowymi", które powstawało przed II Wojną Światową. Wyjaśniła, że od lat trzydziestych do początku lat 80. w dołach kwasowych składowane były odpady pochodzące z rafinacji kwasem siarkowym - kwaśne smoły porafinacyjne. Po tym czasie, praktycznie do końca przeróbki ropy naftowej, która nastąpiła w kwietniu 2006 r. na składowisko trafiały niewielkie ilości odpadów porafinacyjnych z czyszczenia zbiorników, aparatów, kanalizacji i łapaczek. Poza tym wyjaśniła, iż konieczność składowania tych odpadów wynikała z tego, że nie dysponowano technologią ich przetwarzania i wykorzystywania. Oszacowała, że ilość odpadów w nim zgromadzonych wynosiła ok. 100.000 ton. Opisała też, że składowisko to stanowi zagłębienie w terenie wypełnione odpadami, zwane jest także "laguną" i nie jest ono przedmiotem ewidencji środków trwałych. Eksploatację składowiska odpadów rozpoczęto w okresie, kiedy nie było jeszcze przepisów prawnych regulujących gospodarkę odpadami. Odpady zgromadzone na składowisku charakteryzowały się złożonym składem chemicznym (mieszanina wielu węglowodorów), wysoką kalorycznością oraz cały czas podlegały naturalnym zmianom fizyko-chemicznym. Spółka wyjaśniła, iż przez wiele lat, a szczególnie w okresie prowadzenia przeróbki ropy naftowej, istniała możliwość odzyskiwania z laguny niektórych frakcji węglowodorowych i zagospodarowania ich w procesach produkcyjnych ówczesnej rafinerii. Przykładowo odzyskiwany w latach 1999, 2002 - olej opałowy 3RC z dołów kwasowych - wykorzystywany był w procesach produkcyjnych, zużywany na cele własne, oraz sprzedawany klientom zewnętrznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00