Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 1 czerwca 2010 r., sygn. II SA/Bd 295/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędzia WSA Renata Owczarzak ( spr ) Protokolant Ewa Majchrzak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 1 czerwca 2010r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w [...] z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie przyznania należności pieniężnych w związku ze zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej oddala skargę.
Uzasadnienie
W związku ze zwolnieniem skarżącego M. G. z zawodowej służby wojskowej, Dowódca [...] Okręgu Wojskowego decyzją z dnia [...] r. przyznał mu odprawę w wysokości 400 % kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego skarżącemu w dniu 31 lipca 2009 r., a także ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby, przejazd na koszt wojska oraz gratyfikację urlopową niewykorzystaną w roku zwolnienia ze służby.
Odwołując się skarżący zakwestionował ustalony przez organ I instancji okres zawodowej służby wojskowej (15 lat, 1 miesiąc i 6 dni), od którego uzależniona jest wysokość odprawy. Zdaniem odwołującego się tak wyliczony okres służby nie uwzględnia okresu jego służby kandydackiej na żołnierza zawodowego. Wskazał, że w jego karcie ewidencyjnej w pkt 21 wskazano, że został powołany do służby wojskowej dnia 23 sierpnia 1989 r., natomiast w pkt 31 tej karty wpisano, że w okresie od 23 sierpnia 1989 r. do 24 czerwca 1994 r. służył w Wojskowym Liceum Muzycznym (zwanego dalej w skrócie "WLM") jako kadet. Brak wpisu o powołaniu do służby kandydackiej nie oznacza, że takowej służby nie pełnił.