Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 maja 2010 r., sygn. II SA/Po 122/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2010 r. sprawy ze skargi Kuratora spadku po M. J. - M. Z. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę /-/ D. Rzyminiak-Owczarczak /-/ E. Podrazik /-/ W. Batorowicz

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla powiatu p. (dalej w skrócie PINB) decyzją z dnia (...) kwietnia 2009 r. nr (...), wydaną na podstawie art. 68 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) oraz art. 104 i 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej kpa), działając w sprawie złego stanu technicznego budynku mieszkalnego zlokalizowanego na działce o nr ewidencyjnym (...) położonej w K. przy ul. (...), nakazał zarządcy przedmiotowego budynku - M. Z., kuratorowi spadku po M. J., zmarłej w dniu (...) grudnia 1921 r. w K.: 1) wyłączyć z użytkowania budynek mieszkalny zlokalizowany na działce nr ewidencyjny (...) położonej przy ul. (...) w K.; 2) umieścić na wyżej wymienionym budynku zawiadomienie o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz o zakazie jego użytkowania; 3) doraźnie zabezpieczyć wyżej wymieniony budynek przed zawaleniem oraz wygrodzić strefę niebezpieczną.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wskazano, że na podstawie dokonanych w dniu (...) czerwca 2008 r. oględzin przedmiotowej nieruchomości stwierdzono, iż budynek zlokalizowany na działce położonej w K. przy (...) znajduje się w złym stanie technicznym: w szczególności posiada nieszczelne pokrycie dachowe; zbutwiałą konstrukcje więźby; zbutwiałe, zniszczone i niestabilne schody drewniane na poddasze; zagrzybione i zawilgocone tynki wewnętrzne w pomieszczeniach na parterze; silnie zbutwiałe belki stropowe oraz inne elementy stopu drewnianego; ubytki cegieł w ścianach wewnętrznych w tym w nadprożach drzwiowych oraz zniszczone posadzki. Podkreślono, że z uwagi na powyższy zły stan elementów konstrukcyjnych może wystąpić zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz konieczne jest przeprowadzenie remontu ze szczególnym uwzględnienie elementów konstrukcyjnych budynku. W dalszej kolejności wskazano, że stan prawny budynku jest nieuregulowany - działka o numerze ewidencyjnym (...) wraz z częścią budynku bliźniaczego pod nr (...) jest użytkowana przez K. P. i M. H., natomiast działka o numerze ewidencyjnym (...) i druga cześć budynku bliźniaczego na niej posadowionego pod nr (...) stanowi własność Gminy K. Obydwie działki nie są w sposób wyraźny oddzielone - brak jest wyraźnego podziału wewnątrz budynku, co stanowi, iż budynek na nich zlokalizowany jest techniczną całością. Wobec przedłożenia, w dniu (...) lipca 2007 r., przez Gminę K. ekspertyzy technicznej dotyczącej stanu technicznego budynku położonego przy ul. (...), wskazującej na jego zły stan techniczny i możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia, organ orzekł, że również przedmiotowy budynek nr (...) w obecnym stanie technicznym nie nadaje się do użytkowania oraz zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia, co uzasadniało wydanie decyzji o wyłączeniu go z użytkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00