Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 maja 2010 r., sygn. I SA/Op 144/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 maja 2010 r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 22 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i retrospektywnego zaksięgowania kwoty należnej wynikającej z długu celnego oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 15 grudnia 2005 r. "A" spółka z o.o. w W. zgłosiła za pośrednictwem Agencji Celnej B w Oddziale Celnym w P. towar- tkaninę z włókien syntetycznych ciętych w ilości 10465,5 mb o szerokości 1,5 m i wartości 1883,79 USD wnioskując o objęcie go procedurą dopuszczenia do obrotu.

Zgłoszenie przyjęto w dniu 15 grudnia 2005r. i zarejestrowano pod numerem [...]. Do zgłoszenia Strona dołączyła fakturę handlową o numerze X z dnia 2.11.2005r. wystawioną przez chińską firmę C CO. LTD [...] oraz certyfikat pochodzenia towaru FORM A nr [...] z dnia 7.11.2005r., zalegalizowany przez władze Chin i potwierdzający pochodzenie towaru. Nadto Strona dołączyła także deklarację elementów dotyczących wartości celnej oraz dokument transportowy.

Po przeprowadzeniu częściowej rewizji celnej i uregulowaniu przez stronę zadeklarowanych należności towar zwolniono do procedury dopuszczenia do obrotu.

Następnie organ celny zgodnie z art. 78 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 (Dz. Urz. WE L 302 z dnia 19.10.1992 r. ze zm.) ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny-dalej jako: [WKC] rozpoczął procedurę kontroli tego zgłoszenia, w ramach której wystąpił do właściwych władz chińskich o weryfikację certyfikatu pochodzenia towaru. Pismem z dnia 5 lipca 2006r. właściwy organ chiński potwierdził autentyczność i prawdziwość informacji zawartych w certyfikacie oraz wskazał, że faktura handlowa przesłana do weryfikacji wraz z certyfikatem nie jest fakturą, którą eksporter przedłożył wraz z wnioskiem o zalegalizowanie certyfikatu. Wówczas przedłożono fakturę wystawioną w dniu 2.11.2005r. o numerze X przez firmę D,... P.R. CHINA. Faktura dotyczy tego samego towaru, w tej samej ilości, jednak jej wartość transakcyjna wynosi 10.465,50 USD. Odbiorcą towaru na terenie Wspólnoty miała być firma R. HAMBURG.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00