Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 6 maja 2010 r., sygn. I SA/Op 141/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędzia WSA Marzena Łozowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Zamojska - Jaszczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 maja 2010 r. sprawy ze skargi [...] Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 25 stycznia 2010 r., nr 380000-IEKW-6410-61/10/MM w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca "A Sp. z o.o. J.V. w O., obecnie A sp. z o.o. w O., w dniu 20.09.1999 r. dokonała zgłoszenia celnego towarów opisanych w polu 31 SAD jako: "Bp.-lek" klasyfikując je do kodu PCN 300450100 ze stawką cła 0% i wniosła o objęcie ich procedurą dopuszczenia do obrotu.

Po przeanalizowaniu zebranych w sprawie dowodów, w tym dokumentów dokumentów w postaci: faktury handlowej, faktury handlowej, świadectwa pochodzenia EUR1, świadectwa rejestracji MZiOS, analiz składu chemicznego, certyfikatu producenta, kserokopii dokumentów wywozowych eksportera, tekstów etykiet, opisu procesu technologicznego Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z dnia [...]uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe i wskazał jako odpowiedni dla sprowadzonych towarów kod PCN 210690980 ze stawką cła 27,5%, określił kwotę wynikającą z długu celnego i objął towary procedurą dopuszczenia do obrotu. Wskazał, że zgodnie z Ogólnymi Regułami Interpretacji Nomenklatury Scalonej (ORINS) zawartymi w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie Taryfy celnej (Dz. U. Nr 158 poz. 1036) dalej jako: [Taryfa celna] - oraz Wyjaśnieniami do Taryfy celnej, pozycja 3004 nie obejmuje produktów spożywczych i napojów zawierających substancje o działaniu leczniczym, jeśli substancje te dodaje się wyłącznie celem zapewnienia produktowi lepszej równowagi żywnościowej, zwiększenia wartości energetycznej, lub odżywczej, jednak bez odbierania produktowi jego spożywczego charakteru. Mimo że preparaty zostały wpisane na listę leków, dla potrzeb Taryfy celnej winny być rozpatrywane jako kompletna dieta do żywienia niemowląt, a nie jako lek wspomagający tę dietę. Organ odwołując się do przedłożonych analiz składu chemicznego wskazał, że w skład Bp. wchodzą białka pochodzące z hydrolizy białka serwatkowego; podczas hydrolizy długołańcuchowe peptydy przekształciły się w krótkie łańcuchy peptydów i wolne aminokwasy, co dowodzi procesu bardziej złożonej modyfikacji składu mleka krowiego niż tylko wzbogacenia produktu w witaminy, sole mineralne itp. W skład towarów wchodzi zatem zmodyfikowane białko serwatkowe. Modyfikacja białka pochodzącego z serwatki wynikała z procesu bardziej złożonego niż dopuszczają to Wyjaśnienia do Taryfy celnej dla pozycji 1901 dotyczące odżywek dla dzieci. Preparaty zdaniem organu winny zostać zaklasyfikowane do pozycji 2106 obejmującej "przetwory spożywcze gdzie indziej niewymienione, ani nie włączone", gdyż z opisu producenta wynikało, że są one pokarmem dla niemowląt. Dodatkowo zwrócono uwagę, że z dokumentów wywozowych kraju eksportu (Holandia) wynika, że producent preparatu klasyfikował go do kodu PCN 210690980.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00