Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Op 613/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Kuczyńska (spr.) Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Frydryk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 grudnia 2010r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia 17 września 2010r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe co do klasyfikacji taryfowej i określenia kwoty długu celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Dnia 12 kwietnia 1999 r. skarżąca A Sp. z o.o. J-V w O.(obecnie A Sp. z o.o. w O.) dokonała zgłoszenia celnego nr OBR [...] w celu objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu towarów opisanych jako odżywki dla dzieci - leki Bebilon sojowy, Bebilon pepti (poz 1 SAD), klasyfikując je według kodu PCN 190110000 ze stawką cła 5%.
Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z dnia 16 kwietnia 1999 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towarów oraz kwoty wynikającej z długu celnego i dla obydwu towarów ustalił jako prawidłowy kod PCN 2106 90 98 0 ze stawką cła 27,5%. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zgodnie z Ogólnymi Regułami Interpretacji Nomenklatury Scalonej (ORINS) zawartymi w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie Taryfy celnej (Dz. U. Nr 158 poz. 1036)- /dalej jako: Taryfa celna/ oraz Wyjaśnieniami do Taryfy celnej stanowiących załącznik do zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 17.09.1997 r. (M.P. Nr 76 poz. 715)- /dalej jako Wyjaśnienia/, do kodu PCN 190110000 klasyfikuje się preparaty na bazie mleka krowiego, w którym dokonano zmiany składu mleka krowiego, polegające na zwiększeniu zawartości laktozy i tłuszczu, zwłaszcza udziału nienasyconych kwasów tłuszczowych przez dodatek tłuszczu roślinnego, częściowym odwapnieniu i wzbogaceniu w sole potasu i sodu oraz uzupełnieniu w nukleotydy i substancje biologiczne takie jak laktoza., Organ odwołując się do analizy składu chemicznego, wskazał, że w skład Bebilonu pepti wchodzą białka pochodzące z hydrolizy białka serwatkowego; podczas hydrolizy długołańcuchowe peptydy przekształciły się w krótkie łańcuchy peptydów i wolne aminokwasy, co dowodzi procesu bardziej złożonej modyfikacji składu mleka krowiego niż tylko wzbogacenia produktu w witaminy, sole mineralne itp. W skład preparatu wchodzi zatem zmodyfikowane białko serwatkowe. Modyfikacja białka pochodzącego z serwatki wynikała z procesu bardziej złożonego niż dopuszczają to wyjaśnienia do Taryfy celnej dla pozycji 1901 dotyczące odżywek dla dzieci Z kolei Bebilon sojowy jest wolny od białek mleka krowiego i laktozy. Zawiera izolowane białka soi wzbogacone o aminokwasy L-metioninę i taurynę, węglowodany tłuszcze wyłącznie pochodzenia roślinnego, składniki mineralne i witaminy. Oba preparaty są preparatami mlekozastępczymi, zatem pozycja 1901 nie znajduje dla nich potwierdzenia. Preparaty te, zdaniem organu, winny zostać zaklasyfikowane do pozycji 2106 obejmującej "przetwory spożywcze gdzie indziej niewymienione, ani nie włączone", gdyż z opisu producenta wynikało, że są one pokarmem dla niemowląt.