Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Wr 136/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Protokolant: Aleksandra Słomian, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi A z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia 4 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej płatnika w związku z niepobraniem podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłat dokonanych w 2005 r. oraz określenia należności z tego tytułu oddala skargę.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy j/n.

Skarżoną decyzją, po rozpatrzeniu odwołania A z/s w W. (dalej: Biuro/strona/płatnik), Dyrektor Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. (dalej: Dyrektor Izby Skarbowej), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. (dalej: Naczelnik Urzędu Skarbowego) z [...] r. (nr [...]), orzekającą o odpowiedzialności podatkowej płatnika z tytułu niepobrania od członków zarządu A (dalej: [...]/Związek) podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłat dokonanych w 2005 r. i określającą wysokość należności z tego tytułu w łącznej kwocie 8.494 zł. Jako podstawę prawną podjętego rozstrzygnięcia organ powołał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej: O.p.) w związku z art. 8, art. 30 § 1, § 3 i § 4 tej ustawy oraz art. 10 ust. 1 pkt 2, art. 13 pkt 7, art. 21 ust. 1 pkt 17, art. 22 ust. 9 pkt 5, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej: u.p.d.f.).

W uzasadnieniu - przywołując treść art. 64 ust. 1 i 3 oraz art. 65 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 - dalej: u.s.g.) - organ odwoławczy wskazał, że w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych, gminy mogą tworzyć związki międzygminne, które posiadają osobowość prawną i wykonują zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Podniósł, iż prawa i obowiązki gmin uczestniczących w związku - dotyczące realizacji zadań przekazanych związkowi - przechodzą na związek z dniem ogłoszenia statutu związku oraz że związek posiada kompetencje będące pochodną uprawnień jednostek samorządu terytorialnego. Zaznaczył, że struktura organizacyjna związku zbieżna jest

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00