Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Gl 100/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Wiciak, Sędziowie WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Krzysztof Winiarski (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 czerwca 2009r. sprawy ze skargi A Zarządu Oddziału K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. orzeka, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w K. orzekł o odpowiedzialności podatkowej A - Zarządu Oddziału w K., jako płatnika i określił wysokość należności podatkowej za miesiąc czerwiec 2006 r. z tytułu niewpłaconego w ustawowym terminie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie [...] zł.
W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, że przeprowadzona kontrola dotycząca prawidłowości wypełniania obowiązków płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, obejmująca wskazany wyżej okres, wykazała że A Zarząd Oddziału w K. jako płatnik, nie pobrał i nie wpłacił na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na poczet tegoż podatku od dokonanych wypłat należności w czerwcu 2005 r.
Podniesiono, że podatnik dokonywał wypłat należności, tj. diet z tytułu pełnienia funkcji w organach statutowych związku, jak również wypłat należności z tytułu umów o dzieło.
Organ stwierdził, że płatnik od dokonanych wypłat diet z tytułu pełnienia funkcji w organach statutowych związku nie pobrał i nie wpłacił w ustawowym terminie zaliczki na podatek dochodowy. Do przedmiotowych przychodów A zastosował zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwalifikacji tej nie uznał za poprawną organ podatkowy pierwszej instancji stwierdzając, że od ww. wypłaconej kwoty płatnik winien był pobrać od podatnika oraz wpłacić na rachunek urzędu skarbowego zaliczkę w określonej ustawą wysokości. Organ podatkowy pierwszej instancji podniósł, że pełnienie funkcji we władzach związku zawodowego jakim jest A nie można utożsamiać z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 17 updof. W ocenie organu podjęcie obowiązków społecznych i obywatelskich jest spełnione w przypadku czynności i zadań związanych z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych (np. radnego, posła, czy senatora). Działacze związków zawodowych, wg organu, nie reprezentują natomiast całej społeczności, a jedynie pewną grupę zawodową, w interesie której działają. Nie sprawują także funkcji publicznych, ponieważ nie zawiadują sprawami państwowymi i nie uczestniczą w działaniu instytucji publicznych. Głównym celem istnienia związków zawodowych, jak podkreślił organ pierwszej instancji, jest reprezentowanie, ochrona interesów zawodowych i socjalnych pracowników, a nie działanie w interesie państwowym lub publicznym. W związku z powyższym organ podatkowy pierwszej instancji uznał, że świadczenia wypłacane przez płatnika na rzecz członków zarządu oddziału A z tytułu pełnienia funkcji w tym organie statutowym A winny podlegać opodatkowaniu na podstawie zasad określonych w art. 41 i 42 updof.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right