Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. III SA/Wa 2101/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Anna Wesołowska (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. S.A. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z [...] sierpnia 2009 r., wydaną m.in. na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Minister Finansów stwierdził, iż stanowisko P. S.A. w W. (dalej też zwanej "Skarżącą" lub "Spółką"), dotyczące opodatkowania podatkiem akcyzowym sprzedaży energii elektrycznej, jest nieprawidłowe. Interpretacja ta została wydana przy następujących okolicznościach faktycznych, przedstawionych we wniosku:
Spółka dostarcza (sprzedaje) energię elektryczną podmiotom krajowym. Wśród nabywców są podmioty posiadające co najmniej jedną z koncesji na: wytwarzanie, obrót, dystrybucję lub przesył energii, jak też nie posiadający takiej koncesji. Spółka zadała pytanie, czy sprzedaż energii elektrycznej dla podmiotu posiadającego co najmniej jedną z powyższych koncesji podlega opodatkowaniu na podstawie art. 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej też dalej "ustawą".
W ocenie Skarżącej sprzedaż taka nie podlega opodatkowaniu, o czym świadczy art. 9 ust. 1 ustawy, określający przedmiot opodatkowania, jak też art. 2 pkt 19, definiujący nabywcę końcowego. Skoro każdy podmiot posiadający jakąkolwiek z koncesji nie jest odbiorcą końcowym, to sprzedaż energii takiemu podmiotowi, zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2, nie jest opodatkowana. Także inne punkty art. 9 ust. 1 wykluczają opodatkowanie sprzedaży energii podmiotowi posiadającemu koncesję, skoro stanowią one o nabyciu wewnątrzwspólnotowym, zużyciu albo imporcie energii. Także art. 11 ustawy świadczy, według Spółki, o braku obowiązku podatkowego, skoro przepis ten, stanowiący o chwili powstania obowiązku, wspomina jedynie - w kontekście sprzedaży - o nabywcy końcowym, którym nie jest podmiot posiadający koncesję.